banner39

Emniyet'ten Ankara açıklaması: Rutin bir işlem

Ankara'da merkez ilçelerini kapsayan "önleyici arama yetkisi"yle ilgili basında yer alan haberler konusunda Emniyet'ten açıklama geldi. Açıklamada işlemin "rutin" olduğu belirtildi

Genel 20.02.2014, 16:46 20.02.2014, 16:59
Emniyet'ten Ankara açıklaması: Rutin bir işlem

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Ankara'da 3 milyon kişiyi kapsayan arama kararı konusunda açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, arama kararının "rutin işlem" olduğu belirtilerek yıllardır uygulandığı belirtildi.

Açıklamada alınan kararların Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliğinin 19 ve 20. Maddeleri, PVSK Ek-1 Maddesi ve CMUK 94 Maddesine dayandırıldığı belirtilerek, amacı da şöyle sıralandı:

Terör örgütlerinin faaliyetlerinin tespiti ve önlenmesi, Milli Güvenlik ve Kamu Düzenin, Genel Sağlık ve Genel Ahlakın veya başkalarının hak ve hürriyetlerinin korunması, Suç işlenmesinin önlenmesi, taşınması ve bulundurulması yasak olan her türlü silah patlayıcı madde ve eşyanın tespiti amacıyla meydana gelebilecek olayların önlenmesi, Terör örgütleri faaliyetleri açısından intikal eden istihbarı bilgi ve ihbarlar ile 30 Mart 2014 tarihînde yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri kapsamında propaganda ve seçim faaliyetlerinin güvenli ortamda yerine getirilmesi...

Mahkemelerden alınan önleme arama karar uygulamalarının uzun yıllardan beri rutin olarak yapıldığı hatırlatılan açıklamada, "Yönetmelik gereğince kişilerin hak ve hürriyetlerinin korunması amacıyla, Sulh Ceza Mahkemelerinden "süreli" olarak rutin arama kararlan talep edilmekte olup, Yetkili Mahkemelerin kararı doğrultusunda belirtilen yerlerde önleme amacıyla kanun ve yönetmelikte belirtilen sınırlamalar çerçevesinde umuma açık yerlerde, şehir giriş çıkışlarındaki uygulama noktalarında önleme araması mevzuatımıza uygun olarak yapılmaktadır." denildi.

Ankara 10’uncu Sulh Ceza Mahkemesi, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün valilik kanalıyla yaptığı başvuru üzerine Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar’da genel arama kararı vermişti.

ANKARA BAROSU'NDAN İTİRAZ

Ankara, 10. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından alınana karara Ankara Barosu tarafından itiraz edildi. Baro adına hazırlanan itiraz dilekçesi Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne verildi.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Erol Aras, Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararın, Adli ve Önleme Arama Yönetmeliği’ne açıkça aykırı olduğunu belirterek itiraz dilekçeye ilişkin şunları söyledi:

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?