banner39

En çok nükleer silah tahmin ettiğiniz ülkede...

The Economist hangi ülkede ne kadar nükleer silah bulunduğunu açıkladı. Liste konuyu takip edenleri şaşırtmadı

Gündem 28.03.2012, 11:30 28.03.2012, 11:30
En çok nükleer silah tahmin ettiğiniz ülkede...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyanın önde gelen ekonomi dergilerinden The Economist'te hangi ülkede ne kadar nükleer silah bulunduğu konusunda bir araştırma yayınlandı.  

Araştırmada ayrıca bu nükleer silahların hangi ülke tarafından daha kaliteli bir şekilde muhafaza edildiği de masaya yatırıldı.    

The Economist'in internet sitesinde yer alan verilere göre dünyada en çok nükleer silah metaryali Amerika'da var. Dünya devinin elinde 500 tondan fazla nükleer silah maddesi bulunuyor.  

Sıralamada ABD'yi Rusya, Fransa ve İngiltere 500 tona yaklaşan miktarla izliyor.  

İSRAİL VE İRAN

Dünyada en az nükleer silah metaryalinin olduğu ülkeler ise Polonya, İsveç ve Macaristan oldu.   Araştırmaya göre İsrail'in elinde 0.5-1.99 ton, İran'ın elinde ise 5-20 kg nükleer silah maddesi bulunuyor.  

Listede dünyanın bir numaralı nükleer gücü olan ABD dışındaki ülkeler de sıralamada yer aldı.  

Nükleer silah yapımında kullanılan materyallerin miktarıyla ilgili sıralamada ise Avrupa'nın önde gelen devletleri liste başında.  

EN İYİ KORUYAN ÜLKELER  

Nükleer silah materyallerinin güvenliği, kaliteli muhafazası konusunda Avustralya birinci sırada yer alırken onu sırasıyla Macaristan ve Çek Cumhuriyeti izledi.  

Nükleer silahların kaliteli bir şekilde muhafazası konusunda listenin en sonunda Kuzey Kore yer alırken son üçteki diğer ülkeler Pakistan ve İran oldu.  

İşte o liste:

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?