En uzun dava bile bir yılda bitecek

Yeni hazırlanan yargı paketiyle, en uzun davaların bile en çok bir yıl sürmesi hedefleniyor

En uzun dava bile bir yılda bitecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "1.5-2 yıl içinde bu noktaya ulaşaşacağız. Tutukluluk elbette istisna olmalı" dedi.

NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'ın sorularını cevaplayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, kamuoyunda tartışılan birçok konuya açıklık getirdi.

UZUN YARGILAMA SÜRELERİ

Türk yargısının en çok eleştirdi aldığı 'uzun yargılama süreleri'yle ilgili konuşan Bakan Ergin, önleyebilmek için tedbirler alacaklarını dile getirdi. Üçüncü Yargıda reform paketini işaret eden Bakan, "Süreç biraz daha hızlanacak. Türkiye'de yargılamaların temyiz dahil 1 yıl içerisinde bitirilmesini öngören devrim niteleğindeki sonuca ulaşmamıza fazla kalmadı. 1.5-2 yıl içinde bu noktaya ulaşaşacağız.

Tutukluluk elbette istisna olmalı. Hiç kimesinin arzu ettiği bir sonuç değil. Ceza adaletinin sağlanabilmesi, toplumsal asayiş huzur ve toplumsal vicdanın tatmini açısından bu tür bir zorunluluk. Arzu edilmiyor ama ihtiyaç. Bu tür şikayetler minimize olacak" diye konuştu.

'TEMYİZ DAHİL 1 YIL'

Bakan Ergin Türkiye'de yargılamaların temyiz dahil 1 yıl içerisinde bitirilmesini öngören sonuca ulaşılmasına fazla kalmadığını kaydeden Sadullah Ergin, "1.5-2 yıl içinde bu noktaya ulaşaşacağız. Tutukluluk elbette istisna olmalı. Hiç kimesinin arzu ettiği bir sonuç değil. Ceza adaletinin sağlanabilmesi, toplumsal asayiş huzur ve toplumsal vicdanın tatmini açısından bu tür bir zorunluluk. Arzu edilmiyor ama ihtiyaç. Bu tür şikayetler minimize olacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 17:30
banner53
YORUM EKLE

banner39