banner15

Engellilerin 'Umre heyecanı'

İşitme engelliler, Türkiye'de ilk kez Sivas İşitme Engelliler Derneği öncülüğünde umreye gitti

Engellilerin 'Umre heyecanı'

İşitme engelliler, Türkiye'de ilk kez Sivas İşitme Engelliler Derneği öncülüğünde umreye gitti. İşaret dili tercümanı konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan destek alamayan işitme engellilerin tercüman parasını Sivas İşitme Engelliler Derneği ödeyecek.

Kâbe'yi ziyaret etmek isteyen işitme engellilere fiziksel engelleri engel olamadı. İşitme engelliler tüm engelleri aşarak, Sivas'tan kutsal topraklara gitti. Sivas İşitme Engelliler Derneği Başkanı Mustafa Epik, işitme engellilerin de diğer engelliler gibi yıllardır hep ötekileştirilerek toplumdan uzaklaştırıldığını belirterek, "Engelliler eğitimden, sosyal yaşamdan uzak kaldılar. Özellikle de işitme engelli arkadaşlarımız çevreleri ile iletişim kurmakta hep zorlandılar, anlaşamadılar. Dertlerini, sevinçlerini paylaşamadılar. Çünkü işitme engellilerin tek iletişim aracı işaret dili dediğimiz, işaretle ve beden dili ile yaptıkları konuşma şekli. Bu nedenle arkadaşlarımız sadece kendileri gibi işitme engellilerle veya çok dar bir alanda sosyal yaşamda beraber olmak zorunda kaldılar. " dedi.

İşitme engellilerin birçok konuda yalnız kaldığı gibi dini bilgiler edinme ve ibadet yapmaları konusunda da yalnız kaldığından yakınan Epik, Türkiye'de bireysel olarak yapılan ibadetler ve küçük grup çalışmalarının ise çok cılız kaldığını söyledi.

Dernek olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüşmeler yaparak bu konuda da bir adım atmak istediklerini aktaran Epik, "Umreye gitmek isteyen ama neyi nasıl yapacağını bilmeyen işitme engelli arkadaşlarımızın istekleri karşısında duyarsız kalamadık. Bireysel olarak umreye giden arkadaşlarımızın ibadet zevki almadan, ne yaptığının tam bilincinde olmadan yaptıkları umre ibadetini görünce ve arkadaşlarımızın mağduriyetlerini anlayınca Sivas İl Müftülüğü aracılı ile Diyanet İşleri Başkanlığı'na müracaat ettik. Tabii ilk defa gelen bu talep karşısında müspet bir yaklaşım sergileyen il müftülüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı bize çok yardımcı oldu. Fakat işaret dili tercümanı konusunda tam anlaşamadık. Bu konuda istediğimiz gibi sonuç alamadık. Ama şartları zorlayarak işaret dili tercümanının ücretini Sivas İşitme Engelliler Derneği olarak biz karşıladık. Yeter ki arkadaşlarımızın yapacağı bu güzel umre ibadeti layıkıyla yerine gelsin ve arkadaşlarımız bu ibadeti bilinçli olarak yapsınlar. " şeklinde konuştu.

Sivas İşitme Engelliler Derneği üyesi 22 işitme engelli, dün otobüsle Kayseri'ye oradan da uçakla kutsal topraklara hareket etti.

 

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 18:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35