Erbil Konferansı'nın ön toplantısı Ankara'da

Erbil'de yapılması planan fakat ertelenen konferans öncesi Kürt gruplar Ankara'da bir araya gelecek

Erbil Konferansı'nın ön toplantısı Ankara'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin başkenti Erbil'de yapılması planlanan ancak çeşitli nedenlerle üç defa ertelenen Kürt Konferansı'nın ilk adım toplantısı Ankara'da gerçekleştirilecek.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Kürt grupları arasındaki tıkanıklılığı gidermek için devreye giren Ankara merkezli Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi (İMPR) tüm Kürt grupları Ankara'da bir araya getirecek.

İran, Irak, Suriye ve Türkiye'den Kürt siyasi parti temsilcileri ve yetkililerinin katılımı ile 9-10 Kasım'da Ankara'da yapılacak toplantı 'Kürtler Barış, Demokrasi ve çözüm modellerini tartışıyor' adı ile düzenlenecek. Çalıştayda, Kürtlerin barış, demokrasi ve çözüm sürecine bakışları, beklentileri ve talepleri Suriye, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, İran ve Türkiye'den katılımcıların sunuşlarıyla kapsamlı bir şekilde tartışmaya açılacak.

Konferansa Kürt yönetimini temsilen Dr. Fuat Hüseyin, Aziz Barzani, Hemin Hawramani, Yusuf Muhammed, KYB adına Azad Cundiyani, Kürdistan İslami Partisi adına Ebubekir Ali, BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, DTK adına Seydi Fırat, İran KDP'si adına Hasan Şerifi, Suriyeli gazeteci Barzan İso ve bir çok Kürt siyasetçi ve aktivist katılacak.

Yapılacak olan Kürt çalıştayı bir ölçüde 'Kürt konferansının yapılmasını Ankara istemiyor' tartışmalarına da cevap olacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 13:27
banner53
YORUM EKLE

banner39