banner39

Erdem Başçı, faiz düşürme şartını açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Başçı, "Enflasyon düşerse faiz indirimi toplantısına gideriz" dedi.

Genel 02.02.2015, 12:02 02.02.2015, 12:02
Erdem Başçı, faiz düşürme şartını açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de konuşan Erdem Başçı, yarın açıklanacak enflasyon verisine bağlı olarak ara toplantı yapılıp yapılmayacağına karar verileceğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yarın açıklanacak enflasyon verisine bağlı olarak özel bir politika toplantısı yapılıp yapılmayacağına karar vereceklerini belirtti. Başçı enflasyonun düşük çıkması halinde Para Politikaları Kurulu'nun olağanüstü toplantı yapabileceğini ifade etti. Başçı, geçen hafta, "Ocak enflasyonu 1 puandan fazla düşerse ve çekirdek iyi giderse 4 Şubat'ta dahi bu parametreleri değerlendirebiliriz" açıklamasını yapmıştı. Açıklama sonrası kur 2,34'ten 2,45'e kadar yaklaşarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Ardından geçen Cuma günü Merkez Bankası piyasa koşullarının ‘faiz indirimine elverişli olmadığı’ açıklamasında bulundu. Bunun ardından ise dolar 2.4259’a kadar çekildi. Gözler ise yarın açıklanacak enflasyon verisinde.

Budapeşte’den açıklamalar yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı enflasyonun düşük çıkması halinde faiz indireceklerinin sinyalini verdi. Başçı, “Eğer enflasyon belirgin şekilde düşerse, enflasyon görünümünün değerlendirileceği bir ara toplantı düzenleyeceğiz. Ara toplantı yapıp yapmayacağımıza enflasyondaki düşüşün derecesine bağlı olarak karar vereceğiz" dedi.

banner53
Yorumlar (1)
HACI 6 yıl önce
Sen faizi dusureceksinki,enflasyonda dusus gerceklessin.Yav milletle dalgami geciyorsun.Faiz demek,uretimi durdurun,parayi bankaya yatirin havadan para kazanin demek.Uretimin artmasi,uretime yatirim yapilmasi icin faizlerin dusmesi gerektigini ortalama bir esnaf biliyorda senmi bilmiyorsun,yoksa niyet baskami?Mesele bu.Eger bu millete katki saglamak istiyorsan,faizcilerden yana degil,milletden yana olmalisiniz.
13
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?