Erdoğan: Akademik terörün aktörleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bildiriye imza atan bin 128 akademisyen için "Akademik terörün aktörleri" ifadesini kullandı.

Erdoğan: Akademik terörün aktörleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri Ticaret Odası'nın programında konuştu.

Konuşmasında terör olaylarına değinen Erdoğan, Güneydoğu'da yaşananlarla yayımlanan bildiriye imza atan bin 128 akademisyeni sert bir dille eleştirdi.

Diyarbakır'da karne günü okula yönelik saldırı yapıldığını hatırlatan Erdoğan, "Diyarbakır'da okula karne günü bomba atıyorlar. Ey akademisyenler siz öğrenci yetiştirmiyor musunuz? Bu alçakların yanında nasıl duruyorsunuz? Siz nasıl akademisyensiniz? Aslında bunlar bir akademik bir terörün aktörleridir" dedi.

"Omuz omuza olacağız bunlara asla bu fırsatı vermeyeceğiz. Bu milleti parçalamaya bu vatanı parçalamaya devletin içine nifak tohumları ekmeye kimsenin atabileceği adım olamaz" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Evlere, okullara, kamu binalarına saldırıları yaşıyoruz. Bunlar Allah korkusu olmayanların yapabileceği eylemlerdir. Zulüm payidar olmaz. Zalimlerin akıbeti her zaman korkunç olmuştur. Güvenlik güçlerimiz hiçbir sivilin zarar görmemesi için hassasiyet gösteriyor.

Müttefikimiz dediğimiz devletler de ısrarla terör örgütünün gerçek yüzünü görmek istemiyor. Yüz yüze konuştuğumuzda bu bir terör örgütüdür diyorlar. O zaman çıkıp bunu açıkça ortaya koy. Destek mahiyetindeki tavırlar bizi üzüyor. Ülkemizi terörle mücadelesinde yalnız bırakanlar yarın kendileri aynı duruma düşer olacak. Bu mesele bizim beka meselemizdir." 

"MÜCADELEMİZ TERÖR ÖRGÜTÜYLE"

Güneydoğu'daki mücadelenin terör örgütü ve teröristlere karşı olduğunun altını çizen Erdoğan, "Yaşananların Kürt kardeşlerimizle bir ilgisi yoktur. Birileri çıkıyor devlet Kürtleri öldürüyor diyor. Elinize dilinize dursun.  Biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. Bunu diyenler bin 128 akademisyen. Oralara gitmişlikleri yok. Biz o hayatı yaşadık. Bizim oradaki mücadelemiz Kürt kardeşlerimizle değil, bizim mücadelemiz terör örgütü ve teröristlerledir" diye konuştu.

"HUZUR VE REFAH GELENE KADAR..."

"Ülkemize huzuru ve refahı getirdiğimiz ana kadar bu mücadele orada devam edecek" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı şunları kaydetti:

"Asla durmak yok. Biz kefenimizi giydik bu yola öyle çıktık. Bugün bir üstteğmenimizi ebediyete uğurladık. Peygamberden sonra en üst makama gitti. Şehit eşi, annesi, babası olmak bir iftihar meselesidir. Bu ülkede ayrımcılık yok. Ne kadar etnik unsur varsa, biz tek milletiz. Tek bayrak... Bayrağımıza eş bir bayrak düşünemeyiz.

Bu toprakların içerisinde yer alanlar bu ülke bir hukuk devletidir. Yaşayanlar anayasaya uymak zorundalar. Uymadıkları takdirde bedelini ödemek zorundalar. Vatandaşlarımız bu oyunu görmüş ve onu destekleyenlerle aralarına ciddi bir mesefa koymuşlardır." 

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"12 Eylül darbesi ve onun kurduğu çarpık düzenin uzun süren etkileri yüzünden geride kaldık. Bugün güçlü yönetim arayışı içinde olmamız 12 Eylül'ün vesayetçi yapısı nedeniyledir. Bu nedenle her fırsatta yeni anayasa ve başkanlık sistemi diyoruz.

Yeni anayasa tartışmasından olumsuz tavır alanların ortak özelliği milletin iradesinden çekiniyor olmalarıdır. Bundan çok korkuyorlar. Başkanlık sisteminden bundan dolayı çekiniyorlar. 

Millete güvenen yeni anayasa ve başkanlık sisteminden neden korksun? Önümüzdeki dönem Türkiye'nin reformları hayata geçirdiği bir dönem olacak. 

2002 yılından bu yana Türkiye'deki vesayet odaklarına karşı yürüttüğümüz mücadelede Kayseri hep yanımızdaydı. Bölücü terör örgütünün ülkemizin bütünlüğünü hedef alanlara karşı en sağlam duruşu sergileyenlerin başında Kayseri geliyor. 

Paralel devlet yapılanmasına karşı mücadelede de Kayseri hep yanımızda yer aldı. Ama bu mücadele bitmedi. Paralel devlet yapılanmasının bölücü terör örgütünden bir farkı yoktur."

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2016, 20:57
banner53
YORUM EKLE

banner39