banner39

Erdoğan: Asgari ücret açık artırmaya çıkarıldı, var mı alan?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Van'da kan akan muslukların kullanıldığı ilan panolarına ilişkin, "Hamdolsun, bizim musluklarımızdan berrak su akıyor, su. Farkımız bu" dedi.

Genel 04.05.2015, 22:46 04.05.2015, 22:46
Erdoğan: Asgari ücret açık artırmaya çıkarıldı, var mı alan?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni Türkiye için,  yeni Anayasa ve başkanlık sistemi için biz artık kararlı bir yoldayız. Ne  yapsalar, ne kadar çırpınsalar boş. Ok yaydan çıktı. Hedefine mutlaka ulaşacak"  dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin'de Karayolları Parkı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde halka hitap etti.

AK Parti'yi kurarken bir araya geldiği kanaat önderlerinin, "Güneydoğu'da olağanüstü hali kaldırın" dediğini anlatan Erdoğan, Abdullah Gül'ün başbakanlığında hükümetin ilk işinin olağanüstü hali kaldırmak olduğunu hatırlattı.

Olağanüstü hali Kürt vatandaşlar istediği için kaldırdıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Yoksa şu anda terör örgütünün desteğinde olan parti o zaman yoktu bile. Onların tehdidiyle, şusuyla, busuyla olmadı bunlar ama şimdi işte Van'da bilboardlar asmışlar, bilboardlarda bunların musluklarından kan akıyor. Hamdolsun bizim musluklarımızdan berrak su akıyor. Farkımız bu, bunlar, şehirlerimizi susuz bıraktılar, biz Devlet Su İşleri olarak oralara su götürdük. Şehirlerimizi susuz bıraktılar.

Kardeşlerim, bu kadar adımlar attık, hala atmaya devam ediyoruz. TRT Kürdi 2009'dan beri yayında, terörün desteğinde olan parti cebretti, zorladı diye mi bunu yaptık? Cezaevlerinde anneler evlatlarıyla Kürtçe konuşamıyordu, bunu başbakanlığım dönemimde biz hallettik. Bütün bu bölgede bu kadar okullar, hastaneler yaptık, bu beyefendiler zorladı diye mi, bunlar dayattı diye mi bunu yaptık? Bütün attığımız adımlarda Arapça TRT 2010'dan beri yayında. Mardin'deki Arap kardeşlerim de onlar da aynı şekilde bundan istifade ediyorlar."

"BASKI İLE SİYASET BİRLİKTE YÜRÜYEMEZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokratik Açılım ile başlayan Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi ile devam eden çalışmaların çözüm süreci ile zirve yaptığını bildirdi.

Yapılan çalışmalara karşın verilen sözlerin tutulmadığını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Siyasi irade ve devlet üzerine düşen her şeyi yaptı, peki bölücü örgüt ve onun güdümündeki siyasi parti sözlerini tuttular mı? Maalesef tutmadılar. Ne silah bırakma konusunda, ne de bölgedeki vatandaşlarımızın siyasi tercihlerini özgürce ifade edebilmeleri hususunda verilen sözler yerine getirilmedi. İşte bakın Siirt'te bir muhtarı öldürdüler. Şimdi kalkmışlar 'Seçimden sonra şöyle olur', 'Seçimden sonra böyle olur' diye hem bölge halkını hem de sandığın özgürlüğünü tehdit altına almaya çalışıyorlar. Bu iş böyle yürümez, silahla demokrasinin bir arada yaşayabildiği nerede görüldü? Baskıyla tehditle siyasetin birlikte yürüyebilmesi mümkün değildir."

"OK HEDEFİNE ULAŞACAK"

Erdoğan, paralel örgüt ile bölücü örgütün el ele verdiğini belirterek, bunların birlikte Türkiye'nin tüm kazanımlarına ve hedeflerine saldırdığını söyledi.

Bir önceki seçim döneminde muhalefet partilerinden birinin milletvekili adaylarından bir kısmıyla ilgili kasetler çıktığını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sonra anlaşıldı ki bu kasetler paralel çetenin muhalefet partilerini kendi kontrolüne almak için ucunu gösterdiği şantaj malzemeleriymiş. 17-25 Aralık darbe girişimi ve sonrasında bu malzemelerin epeyce işe yaradığını maalesef gördük. Cemaat kisvesindeki bu şer örgütüyle ihanet çetesiyle tek başımıza mücadele etmek zorunda kaldık. İşte bu çete medyası ve parası başta olmak üzere tüm gücüyle eski Türkiye koalisyonun patronluğuna oynuyor. Pensilvanya'dan gelen talimatlar, Kandil'den gelen emirler, İstanbul'daki yalıların boğaza bakan salonlarında kotarılan senaryolar biraraya getiriliyor ve yeni Türkiye hedefinin önünü kesecek projelere dönüştürülüyor."

Söz konusu kesimlerin, Türkiye'nin geldiği yerden rahatsızlık duyduğunu belirten Erdoğan, "Yeni Türkiye için, yeni anayasa ve başkanlık sistemi için biz artık kararlı bir yoldayız. Ne yapsalar, ne kadar çırpınsalar boş. Ok yaydan çıktı. Hedefine mutlaka ulaşacak" dedi.

Erdoğan, "Dinlere saygısı, saygıları varmış. Bu millet senin diğer dinlere saygını değil, senin Kabe'nin neresi olduğunu merak ediyor. Ne diyor, Kabe Taksim'miş. Asıl sen önce kendi Kabe'nin neresi olduğunu söyle" diye konuştu.

"ASGARİ ÜCRET AÇIK ARTIRMAYA ÇIKARILDI, VARMI ALAN?"

Meydandakilere birlik ve beraberlik mesajı veren Erdoğan, şu  değerlendirmede bulundu:
"Yeni Türkiye'nin inşası sürecinde yeni anayasa ve başkanlık  sisteminin nasıl şekilleneceğini hep birlikte konuşuyoruz, konuşacağız. Muhalefet  partilerinin böyle bir derdi yok. Onlar şuanda bol bol bakıyorsunuz, asgari ücret  açık artırmaya çıkarıldı. Var mı alan? Böyle bir şey olur mu? Dün akşam bir  televizyon kanalında 1998 yılındaki Sosyal Sigortalar Kurumu'nun halini izledim.  Hali gördünüz değil mi. Ah kardeşlerim! Yanlış iğneden dolayı maalesef kolu  kesilen yavrularımız, öbür taraftan bakıyorsunuz affedersiniz rahmi aldırılan,  böbreği aldırılan hanım kardeşimiz. Hep yanlış tedaviler. Öbür tarafta SSK'nın  genel müdürü orada duruyor. Rahmetli Savaş Ay soruyor, verdiği cevabı gördünüz  değil mi gülüyor. O hastanelerin kuyruklarında neler çektik neler ama şimdi böyle  hastaneler var mı?"

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?