Erdoğan: Didişme halindeki partilerin koalisyonu zarar getirir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birbiriyle ve diğer makamlarla didişme halindeki partilerin koalisyonunun Türkiye'ye zarar getireceğini söyledi.

Erdoğan: Didişme halindeki partilerin koalisyonu zarar getirir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD)'nin iftarına katıldı. İftar yemeğinin ardından konuşma yapan Erdoğan'ın gündeminde  koalisyon tartışmaları vardı.

"Türkiye'nin büyük projelerini rafa kaldırma tartışmasıyla başlayan bir koalisyon görüşmesi, karşısında herkesten önce beni bulur" diyen Erdoğan, "Eğer bir koalisyon hükümeti kurulacaksa milletim burada yer alacak partilerden, geriye doğru değil ileriye doğru neler yapacaklarını duymak, bunun emarelerini görmek istiyor" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı makamı üzerinden yapılan tartışmaları da eleştirerek, "Cumhurbaşkanlığı makamı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi üzerinden bu meseleyi tartışmak, sorumluluktan kaçmanın en sakil şeklidir" diye konuştu.

Yeni hükümetin bir an önce kurulması gerektiğini dile getiren Erdoğan, "Siyasetçi meseleyi çözemiyorsa, meseleyi çözecek olan milletin ta kendisidir. Milli iradeye müracaat bizim için bir israf değildir. Milletimizin sabrı ve tahammülü giderek azalıyor" sözleriyle erken seçime işaret etti.

Dün sanatçı ve sporcularla buluştuğu iftar yemeğine yönelik eleştirilere de yanıt veren Cumhurbaşkanı, "Milletimizin, ilk seçimde bu tahammülsüzlere hak ettileri cevabı vereceklerdir diye düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Yeni hükümetin bir an önce kurulmasını samimiyetle diliyor ve bekliyorum. Şayet bu 3 günlük ilk tur görüşmelerden sonuç alınamazsa Ramazan Bayramı'ndan sonra süreç devam edecektir. Buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Türkiye'nin önemli kararlar alabilecek ve bunları güçlü şekilde uygulayabilecek bir hükümete ihtiyacı var. Koalisyon hükümetinin bu anlayışla oluşması gerekiyor. Birbiriyle ve diğer makamlarla didişme halindeki partilerin koalisyonu, Türkiye'ye fayda değil, zarar getirir

"KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNİ SULANDIRMAYA KİMSENİN HAKKI YOK"

Koalisyon görüşmelerini daha başlamadan sulandırmaya, kendi sorumluluğunu bırakıp başka partilere akıl vermeye kimsenin hakkı yoktur. Hele hele Cumhurbaşkanlığı makamı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi üzerinden bu meseleyi tartışmak, sorumluluktan kaçmanın en sakil şeklidir.

"ANAYASAYA AYKIRI İŞLEMİM OLMADI"

Cumhurbaşkanı olarak şahsımın anayasaya aykırı tek bir işlemi olmamıştır. Cumhurbaşkanını halkın seçmesiyle birlikte yeni bir dönemin başladığını hep söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağım, yasaların verdiği yetkileri sonuna kadar kullanacağım demiştim. Yaptığım iş budur. 

Cumhurbaşkanı millete karşı doğrudan sorumludur. Bu gerçeği görmek istemeyenler milli iradeye saygısızlık etmektedirler. Kişisel çıkarlarını ülkenin menfaatleri önüne koyanlar er ya da geç halka hesap vereceklerdir. 

"EĞER KOALİYON HÜKÜMETİ KURULACAKSA..."

Eğer bir koalisyon hükümeti kurulacaksa milletim burada yer alacak partilerden, geriye doğru değil ileriye doğru neler yapacaklarını duymak, bunun emarelerini görmek istiyor. Eğer illa geçmiş 12 yıl üzerinden bir koalisyon tartışması yapılacaksa bu sürede eksik kalmış bulunan daha iyisi ortaya konabilecek olan işler üzerinde durulmalıdır.

"3. HAVALİMANINI DURDURACAKLARMIŞ"

Türkiye'nin büyük projelerini rafa kaldırma tartışmasıyla başlayan bir koalisyon görüşmesi, karşısında herkesten önce beni bulur. Ne demek o  'Üçüncü havalimanını yaptırmayacaklarmış'. Böyle bir mantık olabilir mi  'Üçüncü köprüyü durduracaklarmış'. Ne demek o  Değerli kardeşlerim bunların zaten ömürlerinde dikili bir ağacı olmadı, hala aynı anlayışla, hala aynı yaklaşımla yola devam ediyorlar.

GAP askeri amaçla yapılıyormuş, baraj ya sulama amaçlı ya da içme amaçlıdır. Terör örgütü hep bunlara yönelik saldırılar düzenlemiştir. Bunların uzantısı siyasi partilerden bir şey duydunuz mu? Bir sivil vatandaşı da bu arada öldürdüler, 6-7 Ekim'i zaten unutmadık. Bunları görmemezlikten gelmek bu ülkeye ve millete yanlışlık olur, ihanet olur. 

Bu söylediklerim koalisyon görüşmelerinin önünü tıkama amaçlı değildir. Türkiye'nin en önemli meselesini, Meclis'teki saldalye sayısına bakarak, çözümsüzlüğe itenleri sorumlu davranmaya davet ediyorum.  

Siyaset meydanı er meydanıdır. Peşrev faslı bırakılmalı, artık hizmet faslına geçilmelidir. Eğer bu olmayacaksa, yeniden millete gidilmelidir. Belirsizlik içinde geçen her gün Türkiye üzerine oyun oynayanların cesaretini artırıyor.

"MİLLETİN SABRI AZALIYOR"

Siyasetçi meseleyi çözemiyorsa, meseleyi çözecek olan milletin ta kendisidir. Milli iradeye müracaat bizim için bir israf değildir. Milletimizin sabrı ve tahammülü giderek azalıyor. Yeni hükümetin kurulmasına olumlu katkı vermeleriyle ilgili isteğimi bir kez daha tekrarlıyorum.

SANATÇI VE SPORCULARLA İFTAR

Dün verdiğimiz iftar yemeğine katılan sanatçı ve spor dünyasından isimlere saldırılar başlatıldı. Sosyal medya üzerinden yürütülen bu saldırılar sebebiyle sanatçı ve sporcularımız adına üzüntü duyuyorum. Sanatçılarımızdan bazılarının öncden planlanmış konserlerini iptal ettirmek isteyen densizler bile çıktı. Dün iftar soframızı paylaştığımız sanatçıların hangi belediyeler için konser verdiklerine bakmadık. Biz onların sanatçı kişiliklerine bakıyoruz. Sanatçıların toplum üzerindeki etkisi ortadayken onları yok saymak doğru olmaz. Bizim davetimize icabet ettiği için onlara saldıranlar, kendi tiynetlerinin gereklerini yerine getiriyorlar. Milletimizin, ilk seçimde bu tahammülsüzlere hak ettileri cevabı vereceklerdir diye düşünüyorum."

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 23:09
banner53
YORUM EKLE

banner39