Erdoğan görevi başkanlık divanı oluşunca verecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni hükümet kurma süreciyle ilgili, "En kısa zamanda başkanlık divanı belli olduktan sonra bu görevlendirmeyi yapacağım" dedi

Erdoğan görevi başkanlık divanı oluşunca verecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni hükümet kurma süreciyle ilgili, "En kısa zamanda başkanlık divanı belli olduktan sonra bu görevlendirmeyi yapacağım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki iftarda, Türkiye'nin değişik kentlerinden aralarında öğrencilerden öğretmenlere, işçilerden memurlara, henüz bir işte çalışmayanlardan emeklilere, çiftçiden esnafa, mühendisten mimara, bankacıdan doktora, din görevlisinden akademisyene, gazilerden astsubaylara kadar uzanan yaklaşık 400 vatandaşla bir araya geldi.

Milletle birlikte olmaya devam edeceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sıfatımız ne olursa olsun hepsinden önce bizim yerimiz milletimizin yanıdır. 40 yıllık siyasi hayatımızın her günü, milletimize hizmet mücadelesiyle geçti. Bunun için gerektiğinde darbecilerin karşısına dikildik, gerektiğinde cuntacılara meydan okuduk, hakkı ve hakikati savunmak adına gerektiğinde 7 düveli karışımıza almaktan çekinmedik. Milletimize en iyi hizmeti verebilmek, insanımızı en güzel kavuşturabilmek için gece gündüz çalıştık" diye konuştu.

GELEN YABANCILAR 'BURASI ÇOK BÜYÜK DEVLET' DİYOR

Bu yapının kendisinin şahsi mülkü olmadığını belirten Erdoğan, buranın millete ait olduğununu vurguladı. Erdoğan, "Bugün biz varız, yarın başkaları gelecek. Biz onlara kalıcı bir yatırım gerçekleştirdik. Temsilde asla israf olmaz. Temsil çok önemli. Buraya gelen yabancılar, burayı görünce 'Bu devlet büyük devlet' diyorlar" şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- Her kesimden insanla burada, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde buluşuyoruz. Biz milletimizin çağırdığı her yere gideriz. Çünkü biz milletin içinden çıkarak buralara geldik. Milletimizi buraya davet etmek bizim için şereftir.

- İstanbul ve Türkiye ’de gerçekleştirdiğimiz eserlerin şahidi milletimizdir. Biz bu azimle devam ederken bazı saldırılara maruz kalıyoruz. Şu içinde bulunduğumuz külliye de en çok istismar edilen konulardan biri. Biz burada Cumhuriyet tarihinin tarihine vizyonuna yakışır bir şekilde bir bina için yola çıktık. Bu benim şahsi mülküm değil. Burası sizin, milletin. Biz onlara bir kalıcı yatırım gerçekleştirdik. Temsilde asla israf olmaz. Temsil çok önemli. Yabancılar burayı görünce “Haa burası büyük bir devlet” diyor.

'ANKARA 'DA GEZİLECEK YERLERİ BİR SORALIM'

- Yabancılar, Topkapı Sarayı’nı Süleymaniye’yi, Fatih Camii’ni geziyor. Göstereceğimiz yerler işte buralar. Ankara’da gezilecek yerleri bir soralım. Acaba Ankara’da kaç tane gezdirebileceğimiz yer var. Soruyorum. Parmak sayılarını bulur mu? Ama bakın şurada Beştepe Millet Camii’ni yaptık. Geçen Cuma’dan bugüne her gün dolup taşıyor. Sadece Ankara’dan değil Türkiye’nin değişik yerlerinden buraya vatandaşlar geliyor. Böyle bir merak oluştu. Mesele bu. Camimizin hemen yanında inşaatı süren bir kongre merkezi var. Türkiye’nin sayılı kongre merkezlerinden biri olacak. Alt tarafında Türkiye’nin en büyük kütüphanesini yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı kütüphanesi. Gençliğimizin vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 24 saat gençliğimizin hizmetinde olacak. Bugüne kadar bunlar neden yapılmadı? Biz bu eksiği gördük ve bunu gideriyoruz. Onun yanında çok amaçlı salonlarımız var. Orada da sanat eserleri sergilenecek. Bunun yanında da 1000-2000 kişinin toplanacağı salonlar olacak. Devletin kendine ait bir yeri olsun, bakanlarımız misafirlerini burada ağırlayabilsinler dedik.

'SÜRATLE EN KISA ZAMANDA GÖREVLENDİRMEYİ YAPACAĞIM'

- 7 Haziran seçimleri sonrası ortaya çıkan belirsizliği çözmek zorundayız. Hükümet şuan kendi meclis başkan vekillerini ve grup başkan vekillerini açıklayacaklar ve Meclis’te divan oluşacak. Sonrasında görevlendirmeyi yapacağım ve hükümet kurma süreci başlayacak.

- Görevi vereceğim de tabii ki en fazla milletvekiline sahip olan partinin genel başkanı olacaktır. Bunu da süratle en kısa zamanda başkanlık divanı belli olduktan sonra bu görevlendirmeyi yapacağım. Temenni ederim ki tüm siyasi partilerimizin ve onların genel başkanlarının bir sorumluluk duygusuyla hareket etmeleri ve bir an önce hükümetin kurulmasıdır. Meclis Başkanlık Divanı'nın kurulmasının ardından başlayacak olan koalisyon görüşmelerinin yapıcı bir şekilde yürütülmesini ve sonuçlandırılmasını temenni ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 07:50
banner53
YORUM EKLE

banner39