banner39

Erdoğan konuşurken protesto edildi

Türkiye'nin büyüme rakamlarının değerlendirildiği toplantıda Başbakan Erdoğan, "işsizim" diye bağıran bir kadının protestosuyla karşılaştı

Genel 02.04.2012, 15:14 03.04.2012, 10:03
Erdoğan konuşurken protesto edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, bugün Türkiye'nin büyüme rakamlarını değerlendirdiği toplantısında "işsizim" diyen bir kadının çıkışıyla karşılaştı. Erdoğan, protestocu kadına "Önce nezaketi öğreneceksin kardeşim. Burada Başbakan'ın konuşuyor. Otur bakalım yerine" dedi. Erdoğan, korumaların dışarı atmaya çalıştığı kadının salonda kalmasını sağladı.

Başbakna Erdoğan işsizlikle ilgili yaptığı konuşmada "Toplamcı bir anlayışla hareket etmek yerine herkesin birikimlerine uygun bir iş sunulması zaman ve kaynak israfının da önüne geçmiş olacak. İşsizlik sadece Türkiye'nin değil dünyanın en hayati sorunlarından biri, bugün dünyanın en büyük ülkelerinde bile sorunlar başında işsizlik geliyor. Avrupa'da bizim çok önümüzde olanlar şuanda bizim gerimizde kaldı ABD bile neredeyse işsizlik oranlarında bizimle aynı seviyeye düştü. Son krizde onlarda yüzde 10'lara doğru yaklaştı, biz kendimiz toparladık ve şuanda bu süreci devam ettiriyoruz. İspanya gibi bir ülkenin ne hale geldiğini görüyorsunuz, İtalya ortada bütün bunların yanında dünyanın en iyi konumlarından birinde olan Japonya ortada. Dünyada nüfus hızla artarken maalesef artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde iş ve istihdam üretilmiyor. Biz onlardan daha  fazla nüfus artış hızına sahipiz ama buna rağmen biz işsizliği düşürüyoruz ve onlarda artıyor, işsizlik sadece önümüze yoksulluk olarak çıkmıyor, göç gibi, çarpık kentleşme gibi, terör gibi sorunların temelinde de işsizlik bulunuyor. İşsizlik sosyal patlamara sebep oluyor, akşama kadar iş arayan insanın hissiyatını biz çok iyi biliriz, işsiz kardeşlerimizin ailesine, topluma karşı yaşadığı hayal kırıklığını biz çok iyi hissediyoruz" dedi.

Erdoğan, konuştuğu sırada kendisini protesto eden bir kişiye şöyle seslendi: "Aklı selimin yolu tek, bu tür toplumlarda önce nezaketi öğreniceksin kardeşim, otur bakalım yerine, şurada başbakanınız konuşuyor bir dinle, bugün burada binlerce kişiye iş veriyor önce bunu bir dinle"

Erdoğan daha sonra şöyle devam etti: "Maalesef bunlar birer provokasyondur ve şık olmayan yöntemlerdir. Kalabalık bir nüfusun olumsuz faktör olduğuna biz asla inanmadık, hele hele bu nüfus gençlerden oluşuyorsa bu bir dezavantaj değil biz buna bir avantaj olarak baktık ve yolumuza böyle devam ettik. Herzaman ifade ediyorum, bizim ihlassondakika zengin petrol yataklarımız yok, bizim uçsuz bucaksız altın madenlerimiz yok ama bizim en az bunlar kadar değerli bir hazinemiz var, biz genç ve dinamik nüfusa sahipiz işte sizler onlarsınız. Zaman sabırla işlenmiştir ve nadir bir madde olarak önümüze çıkmıştır ve onun ruhunda öyle bir incelik vardır ki sert çeliğin ucuna o elması takarsınız ve o elmasla sert kayaları okşaya okşaya delersiniz. Bakın, nereden nereye? Çelikle değil, çelikle delmeye kalksanız ucu kıvrılır gider, ama çelik ucuna elması taktığın anda bu işler başarılır. Tıpki insanın özüde bunun gibidir, insan iyi işlenirse, iyi imkanlar sağlanırsa tıpki bir elmas gibi değerli bir varlığa dönüşür. Ama örselenmiş, ihmal edilmiş, iyi eğitim alamamış bir insan da takdir edersiniz ki en alta iner. Biz, millet olarak bu acıyı yaşadık, ne yazık ki genç kuşaklar 10 yıllar boyunca ihmal edildi, yaşanan siyasi sıkıntılar, ekonomik sorunlar gençlerin istikbalini kararttı."

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü