banner39

Erdoğan: Menderes, Polatkan ve Zorlu ibretialem olsun diye asıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ile Fatin Rüştü Zorlu'nun suçlu oldukları için değil, ibretialem olsun diye asıldıklarını söyledi.

Genel 27.05.2015, 20:16 27.05.2015, 20:21
Erdoğan: Menderes, Polatkan ve Zorlu ibretialem olsun diye asıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uşak'ta düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ile Fatin Rüştü Zorlu'yu darağacına gönderenlerin tek bir gayesi bulunduğunu söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Mendere ve iki arkadaşını darağacına gönderenler, bunu tek bir gaye için yaptılar. Menderes'in akıbetinin, bundan sonra gelecek siyasetçilere örnek olmasını istiyorlardı. Adnan Menderes, Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu, suçlu oldukları için değil, ibretialem olsun diye asıldılar. Bir daha hiçbir siyasetçi vesayet odakları ile mücadeleye giremesin, milletle devleti barıştırmanın gayreti içerisinde olmasın diye bunu yaptılar."

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yönelik idam kararına değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bugün de aynı şekilde birileri çıkıp, resmimi koyuyor, altına 'Yüzde 52 oyla idama mahkum oldu' diyor. Ondan sonra çeviriyor, 'Şok karar, Mursi yüzde 52 oy almasına rağmen, idama mahkum oldu' diyor. Ondan sonra hemen sosyal medyadan bunu çekip alıyor. Ondan sonra 'biz onu demedik, bunu demedik' vesaire. Dürüst olun, dürüst. Elinizdeki yazılı ve görsel medya ile siz neyi ürküteceğinizi zannediyorsunuz?"

"ŞARLATANLIKLARNA HER GÜN YENİLERİNİ EKLİYORLAR"

Erdoğan, New York Times'da yer alan yazıya ilişkin şunları kaydetti:

"Bunların hepsi de gözleri milletin iradesine, yani sizlere dikmiş durumda ama bunlar Türk milletinin, bu milletin o asil duruşunu bilmiyorlar. O kirli ittifaklara benim milletimin nasıl ders vereceğini anlayamıyorlar. Bu uğurda şarlatanlıklarına her gün yenilerini ekliyor ve üstelik bunu da köşelerinden bizzat duyuruyorlar. Bunlar, ücretli şarlatanlar, vesayetin tetikçileri. Milletin evlatlarının iktidarda olmasına, sizlerin söz sahibi olmasına tahammül edemiyorlar."

"OPERASYON DÜŞÜNEN KARŞISINDA MİLLETİ BULUR"

Türkiye'ye yönelik operasyon yapma hevesinde olanlar bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, "780 bin kilometrekarelik vatan topraklarında birileri operasyon düşünüyor. Boşuna heveslenmeyin, bizi karşınızda bulursunuz, silahlı kuvvetlerimizi, tüm emniyet teşkilatımızı karşınızda bulursunuz, hepsinden öte milletimizi karşınızda bulursunuz" dedi.

"DİYANET İŞLERİ BAŞKANIMIZIN TARİFELİ UÇAKLA YURT DIŞINA GİTMESİNİ İSTEMEYECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in makam aracına yönelik tartışmalara ilişkin şunları söyledi:

"Diyanet İşleri Başkanının altındaki arabaya taktılar. 320 bin liralık araba, bu onlar için kaynakmış. Ya bu makama o az bile. Ve kendisine, 'Şu anda Cumhurbaşkanlığı makamımdaki kullanmakta olduğum zırhlı Mercedeslerden bir tanesini size tahsis edeceğim' dedim ve tahsis ettim. Başbakanımızla da görüşeceğim ayrıca, Vatikan'da Papa'ya uçak tahsis ediyorlar, böyle tarifeli uçaklarla seyahat etmiyor. Şimdi bizim de havuzumuz var, Sayın Başbakana da bunun teklifini yapacağım. Biz de havuzumuzdan Diyanet İşleri Başkanımızın, tarifeli uçaklarla yurt dışına gitmesini istemeyeceğiz. O da o havuzdaki uçaklardan birisiyle gidecek."

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?