Erdoğan: Siyaset mutabakata varabilme sanatıdır

Koalisyon görüşmelerine ilişkin liderlere 'mutabakat' çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siyaset, özü itibarıyla bir uzlaşma, müşterekler üzerinde mutabakata varabilme sanatıdır" dedi.

Erdoğan: Siyaset mutabakata varabilme sanatıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda sivil toplum kuruluşları temsilcilerini iftarda ağırladı. İftarın ardından konuklara hitap eden Erdoğan, koalisyon görüşmelerine ilişkin, "Siyaset mutabakata varabilme sanatıdır" dedi.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

'DERS ALINMAYAN TARİH TEKERRÜR EDER'

- Bu mübarek ayda millet olarak kapı komşularımızdan başlayarak dünyadaki ihtiyaç sahiplerine yardımcı olduk, dertlere derman olmanın çabası içinde olduk. Ne yazık ki Suriye gibi birçok ülkede Ramazan ayı acı haberler geldi. Biliyorsunuz cumartesi günü insanlık tarihinin en yüz kızartıcı olaylarından biri olan Srebrenitsa katlimanı anıldı. Bizim dünyamızda farklı bir yeri var. Maalesef ders çıkarılmadığını görüyoruz. Srebrenitsa katliamı uluslararası aczin ifadesidir. Ders alınmayan tarih tekerrür eder. Son 20 yılda böyle bir dersin çıkarılmadığını görüyoruz.

- Uluslararası toplumun irade boşluğunu 20 yıl önce Bosnalılar ödedi, şimdi de Suriyeliler ödüyor. Suriye başta olmak üzere bugün de benzer olaylar vuku buluyor. Bugün Suriye’de 300 bin Suriyeli hayatını kaybetmiştir. 4 milyon kişi ülkesini değiştirmiştir. 2 milyonu bizim ülkemize geldi. 6 milyon Suriyeli de ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalmıştır.

'DURAKSAMADAN ÇALIŞMAMIZ GEREKEN DÖNEMDEYİZ'

- 20 yıl önce milletimiz Bosna Savaşı sırasında nasıl seferber olduysa şimdi tüm mazlumlar için seferber oluyor. Yeni katliamların yaşanmasını istemiyorsak başta BMGK olmak üzere uluslararası toplum inisiyatif almalıdır. Durmadan duraksamadan gecemizi gündüzümüze katarak çalışmamız gereken bir dönemdeyiz. Türkiye’nin son 12 yılı devletle milleti barıştırma, arayı kaynaştırma, kırılan gönüllerin onarıldığı, helalleşmenin sağlandığı bir dönem oldu.

'HİMMET DİYE ALDIKLARI PARALARI KUMARA HARCADILAR'

- Paralel ihanet çetesinin neden olduğu tahribatın sarılması gerekiyor. Himmet ve hizmet diyerek aldıkları paraları nereye harcadıklarını gördük. Kumar masalarına, şatafata harcadılar. Geleceğimizin teminatı binlerce gencimiz, bu örgütün elinde ülke ve millet karşıtı bir konuma sürüklendi. Bu paralel örgütün işlediği cürümlerin izole edilmesi konusunda sizlerin daha iyi çaba sarf etmesi gerektiğini düşünüyorum.

'SİYASİLERİN GÖREVİ MİLLET İRADESİNE ÇALIM ATMAK DEĞİL'

- Koalisyon görüşmelerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini ve hayırlı bir neticeye ulaşmasını temenni ediyorum. Suriye, Irak, Yunanistan, Ukrayna gibi komşularımızdaki durum ortadayken, Meclisteki tüm siyasi parti genel başkanlarının, ülkenin geleceğini düşünerek adım atmaları gerekiyor.

- Siyaset, özü itibarıyla bir uzlaşma, müşterekler üzerinde mutabakata varabilme sanatıdır. Siyasilerin görevi, taktik manevralarla millet iradesine çalım atmak değil, bilakis sandıkta tecelli eden karara tabi olmak, onu hayata geçirmektir."

Kaynak: Ajanslar

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 20:41
banner53
YORUM EKLE

banner39