banner39

Erdoğan, S&P'ye yine sert çıktı

Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarını verme şeklini eleştirerek objektif olmadıklarını söyledi

Genel 11.05.2012, 11:23 11.05.2012, 11:23
Erdoğan, S&P'ye yine sert çıktı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

İstanbul'da 7'incisi düzenlenen Yatırım Danışma Konseyi toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarını verme şeklini eleştirerek objektif olmadıklarını söyledi. Erdoğan, "Kredi kuruluşları objektif olursa bizim de onlara bakışımız değişir" dedi.

Küresel çapta 17 dev şirketini yöneticisi ve IMF Başkanı Christine Lagarde'ın da bulunduğu toplantıda konuşan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

- Bu toplantılar ülkemizde yatırım ortamının iyileşmesi ülkemize çok çok fayda sağladı ve ufkumuzu açtı.

- Türkiye son 9 yılda 110.5 milyar doğrudan yatırım çekti.

- 2008 yılındaki krizden sonra uluslararası doğrudan yatırımlarda azalma gerçekleşti.

- Türkiye'de doğrudan yatırmlar yüzde 76 oranında artış gösterdi. Türkiye bu alanda 2011 yılında OECD ülkeleri arasında 14'üncü sıraya yerleşti.

- Türkiye sadece doğrudan yatırımlarını artırmadı. 2011'de yüzde 8 büyüyerek Çin'den sonra en hızlı büyüyen ekonomi oldu.

- Milli gelir 2011'de, 772 milyar dolara yükseldi, kişi başı milli gelir de 10,444 dolar oldu. Satın alma gücü paritesine göre kişi başına milli gelir 2011 yılında 16.5 milyar dolar oldu.

- Uluslararası Çalışma Örgütü'nünü (ILO) verilerine göre Türkiye dünyada işsizliğini en hızlı düşüren ülke olmuştur.

- 2002'den beri ekonomi ve finans sisteminde oluşturduğumuz sağlam yapı Türkiye'nin rekabet gücünü hızla yükseltiyor. Mali disiplin, istirkar ve güvenden asla taviz vermeden yere sağlam basarak geleceğe ilerleyeceğiz.

- 9.5 yıldır her seçim ve her halk oylamasında 2011 seçimlerinde de mali disiplinden asla taviz vermedik ve popülist politikalara başvurmadık.

- Bazı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmeler anlayışla karşılayabileceğimiz bir durumda değildir. Burada tabi olarak art niyet ararız. Bu kurumların objektif olmayan bu tavırları artık ekonomi çeverelerince ciddi şekilde tartışılmalıdır.

- Kredi kuruluşları objektif olursa bizim de onlara bakışımız değişir.

- Bu derecelendirme kuruluşları ya Türkiye'ye hiç uğramıyorlar ya da sağda solda duyduklarıyla bu tür değerlendirmeler yapıyorlar.

- Hakkımızda yapılan karalama kampanyalarına aldırmadan yolumuzda ilerleyeceğiz ve 2023 yılında 2 trilyon milli gelirle dünyanın en büyük 10 ülkesi arasında yer alma hedefindeyiz.

- Konsey toplantıların hepsine katıldım. Burada aldığımız notları büyük bir titizlikle hayata geçirme çabasında olduk. Bu toplantılardan etkin şekilde yararlandık.

- Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bundan sonra da önerileri dikkate alacağız.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?