Erdoğan: Uygularız ama saygı duymayız

Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi kararına uyacaklarını ancak buna saygı duymayacaklarını söylerken; Adalet Bakanı Bozdağ kararın sakat olduğunu savundu

Erdoğan: Uygularız ama saygı duymayız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'a erişimin engellenmesine yönelik kararların kaldırılmasına yönelik karar vermesi hükümet kanadında tepki aldı.

Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere kabine üyeleri Twitter'ın açılması yönünde karar veren Anayasa Mahkemesi'ne tepki gösterdi. Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi kararına uyacaklarını ancak buna saygı duymayacaklarını söylerken; Adalet Bakanı Bozdağ kararın sakat olduğunu savundu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: SAYGI DUYMUYORUM

Başbakan Erdoğan, Twitter'ın Anayasa Mahkemesi kararıyla açılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesi'ne sert tepki gösterdi. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin kararına saygı duymadıklarını ifade etti.

Erdoğan, ''Karara uymak zorundayız ama saygı duymak zorunda değilim.Bu karara saygı duymuyorum. Bu hukuk değildir onu söyleyeyim'' diye konuştu." dedi.

BAKAN BOZDAĞ: SAKAT BİR KARAR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı ve uyulması gereken kararlar olduğunu fakat Twitter kararının hukuken sakat olduğunu söyledi.

Bozdağ, şöyle devam etti: "Anayasa Mahkemesinin aldığı karar bağlayıcı bir karar. Elbette uyulması ve uygulanması gerekiyor. Ama bu karar hukuki yönünden ziyade siyasi yönü de ağır basan bir karardır. Zira hukuken sakat bir karar. Bireysel başvuru hakkı tanındı. Daha sonra Anayasa Mahkemesinin kuruluş ve yargılama usulü hakkındaki kanunda bireysel başvuru hakkının hangi hallerde uygulanacağı açıkça yazıldı. Onlardan bir tanesi şu; kişiler eğer haklarının ihlal edildiğini düşünüyorlarsa yargıya müracaat edecekler. Yargı yollarının tüketilmesinden sonra bireysel başvuru yolu ile Anayasa Mahkemesine gideceklerdir. Twitter ile ilgili karara baktığınız zaman, bireysel başvuru hakkını kullananların yargı yoluna başvurmadıkları, doğrudan Anayasa Mahkemesine başvurdukları gözüküyor. Anayasa Mahkemesine yargı yollarını tüketmeden doğrudan başvurma hakkı yoktur. Anayasa Mahkemesi ön inceleme sırasında bu başvuruyu kabul edilmezlik nedeniyle daha işin başında reddetmesi gerekirken, maalesef bunun usulen kabul edilebilirliğine karar vermiştir. Bu büyük bir yanlıştır. Anayasa Mahkemesi'nin böyle bir yetkisi yoktur. Bir defa, usulden reddi gerekirken, işi usulden kabul edip esasa girmesi Anayasa Mahkemesinin yorum yolu ile kendisine yetki alanı açmasıdır. Yeni alanlar açmasıdır. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Bu kararı olumlu karşılayanlar belki işin hukuki garabetini bilmiyorlardır."

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 15:39
banner53
YORUM EKLE

banner39