banner39

Erdoğan ve Atatürk'ü karşılaştıran anket

10 bin 174 kişinin katıldığı araştırmaya göre, gençlerin hayranlık duydukları isimlerin başında Başbakan Erdoğan geliyor. Atatürk ise ikinci sırada yer alıyor

Genel 12.03.2012, 17:10 12.03.2012, 17:11
Erdoğan ve Atatürk'ü karşılaştıran anket

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın katkılarıyla yapılan "Türkiye'nin Gençlik Profili" araştırması tamamlandı.

Araştırmaya göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gençlerin hayranlık duyduğu kişilerin başında geliyor.

Araştırma ile ilgili bilgi veren SETA Başkan Yardımcısı Bekir Gür, araştırmanın ulaşılan genç sayısı itibarıyla Türkiye'nin en geniş çaplı gençlik araştırması olduğunu belirtti.

Siyaset, sanat, eğitim ve edebiyat gibi alanlarda hayranlık duydukları birinin olup olmadığı sorusuna katılımcıların yaklaşık yarısının olumlu cevap verdiğini ifade eden Gür, katılımcıların cevaplarının yaş ve eğitim düzeyine göre değiştiğini de anlattı.

ATATÜRK İKİNCİ SIRAYA DÜŞTÜ

Gür, şunları söyledi: "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütün değişkenlere göre ve toplamda katılımcıların en çok hayranlık duyduğu isimdir. Başbakan Erdoğan yüzde 21,6. Daha sonra Atatürk var yüzde 4,1 ile. Üçüncü olarak Devlet Bahçeli var yüzde 2,9 ile. Ondan sonra Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 2,6 ile geliyor. Listede daha sonra sırasıyla Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Türk, İbrahim Tatlıses, Murat Boz, Can Yücel geliyor. Daha önceki araştırmalarda da popüler isimler, sürekli medyada görünen isimler ön plana çıkıyor. Başbakanın medyada görünümünün fazla olması muhtemelen gençlerin zihninde yer etmesini kolaylaştırıyor. Aynı şekilde Kılıçdaroğlu'nun ve Bahçeli'nin de görünürlüğü fazla. Atatürk, kalıcılığı açısından önemli. Daha önceki araştırmalarda da Atatürk gençlerin hayran olduğu bir isim olarak ön plana çıkıyor. İlk onda en çarpıcı olan husus hiçbir kadının isminin yer almamasıdır."

Yorumlar (1)
hahaha karşılaştırmaya bakk 10 yıl önce
ATATÜRK ü bu ankete koymaları nasıl bir zihniyete sahip olduklarını gösterir ATATÜRK İle tayyip aynı kefeye konurmu hangi zihniyet bunu kabul eder tayyip atamızın bu ülkeye yaptığı liderliğin trilyonda 1 ini yapmamıştır
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?