banner15

Erdoğan ve Obama, Putin ile Suriye'yi görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye konusunda kendisiyle konuşacağım" dediği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir saat görüştü. Erdoğan'dan sonra Obama da aynı konuda Putin ile görüştü

Erdoğan ve Obama, Putin ile Suriye'yi görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Antalya Belek'te devam eden ve Türkiye'nin dönem başkanlığını yaptığı G20 Liderler Zirvesi çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile biraraya geldi.

Liderlerin gündeminde Fransa'daki terör saldırıları, IŞİD, ve Suriye vardı.

Türkiye'nin dönem başkanı olduğu G20 Liderler Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmeler gerçekleştirdi.  Erdoğan, günün son görüşmesinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi.

G20 Liderler Zirvesi'nin düzenlendiği Regnum Otel'deki basına kapalı görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmede Türk tarafından Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Rus tarafından da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov hazır bulundu. 

Basın mensuplarının görüntü aldığı sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Merkel ile görüşmeniz nasıl geçti?" sorusu üzerine Putin, İngilizce olarak "good very good" diyerek gülümsedi. 

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşmesi öncesinde fuaye alanındaki ikramlıklardan bir nektarin alarak yedi. Nektarini bıçakla kesmek isteyen Erdoğan, daha sonra basın mensuplarına dönerek "kusura bakmayın ısırarak yiyeceğim" dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in, yaptıkları ikili görüşmede, Türkiye ve Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısının 15 Aralık'ta Rusya'da yapılması konusunda teyitleştikleri öğrenildi.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da katıldı.

İki liderin görüşmesi sona erdi. Görüşme 55 dakika sürdü.

OBAMA DA PUTİN İLE SURİYE'Yİ GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Barack Obama da Putin ile baş başa görüşme gerçekleştirdi.

Türkiye'nin dönem başkanlığını yaptığı G20 Liderler Zirvesi çerçevesinde kalkınma ve iklim değişikliği çalışma yemeği düzenlendi. Yemeğe verilen arada ABD Devlet Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin Suriye ağırlıklı olduğu ileri sürüldü.

İki liderin resmi bir program olmadan görüşme gerçekleştireceği G20 Zirvesi'ne katılmadan temsilciler tarafından bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 10:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35