Erdoğan ve Saakaşvili'den karşılama töreni

Somalili korsanlar tarafından kaçırılan denizciler İstanbul'da Erdoğan, Saakaşvili ve denizcilerin aile yakınları tarafından karşılandı

Erdoğan ve Saakaşvili'den karşılama töreni

8 Eylül 2010 tarihinde hurdaya çıkan gemiyi Hindistan'a götürürken Somalili korsanlar tarafından kaçırılan Türk denizcilerinin esareti sona erdi.

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin serbest kalmaları için aracılık ettiği Türk denizciler, Gürcistan'a ait bir uçakla İstanbul'a getirildi. Türk denizcileri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili karşıladı. İstedikleri fidyeyi alan korsanların, aralarında Mustafa Arıcıoğlu ve Yakup Öztürk'ün de bulunduğu denizcileri serbest bıraktıkları bildirildi.Serbest kalan denizcilerden Mustafa Arıcıoğlu'nun eşi Ayten Arıcıoğlu bekleme solunun da eşini 1 yaşındaki oğluyla bekledi. Sevincinin tarif edilemeyecek kadar büyük olduğunu belirten Ayten Arıcıoğlu, "Eşimle 16 aydır görüşemiyorduk. Firma bizi arayıp fidyeyi verdiklerini ve eşimin serbest bırakılacağını söyledi. 8 Ocak tarihinde de eşimle ilk defa telefonla konuştum. Şimdi ona kavuşacağımız için çok mutluyum." şeklinde konuştu.

Korsanların serbest bıraktığı Türk denizciler de mutluluklarını aileleriyle paylaştı. Türk denizcilerden Mustafa Arıcıoğlu, 16 aydır Somali de olduklarını belirterek, çocuğunu ilk defa gördüğünü aktardı. Arıcıoğlu, "Oğlum Arda'ya kavuştum. Söyleyecek bir şey bulamıyorum." dedi. Yakup Öztürk isimli Türk denizci ise, "İlk 7-8 ayı çok zor geçti. Sonraki 8 ay ise biraz daha kolay geçti çok zor yani iyi değildi. 2. kaptandım." diye konuştu.SAAKAŞVİLİ'DEN TÜRKÇE JESTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'ye Somali'den getirilen Türk denizcilere aracı olduğu için teşekkür etti.

Aralarında Gürcü ve Türk vatandaşların bulunduğu rehineler Kenya'dan Türkiye'ye getirildi. Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili de rehinelerle birlikte Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne geldi. Başbakan Erdoğan, rehineleri Saakaşvili ile birlikte karşıladı.Daha sonra Gürcistan Devlet Başkanı ile ikili görüşme yapan Erdoğan, konuk devlet başkanı ile kameraların karşısına geçti. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili'ye Türk denizcilerin getirilmesinde gösterdiği ilgiye teşekkür etti. Erdoğan, "Kardeşlerimizi karşıladık, bir aradayız. 8 Eylül 2010 tarihinde Hint Okyanusu'nda korsanlarca kaçırılan yabancı bandıralı gemide 15 Gürcü ve 3 Türk vatandaşımız olmak üzere o tarihten bu yana rehin tutuluyorlardı. Rehin tutulan her iki ülke vatandaşlarının 8 Ocak 2012 tarihinde serbest bırakıldığını biliyoruz. Aldığımız bu haberler bizleri çok sevindirdi. Hepimiz için büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Hükümet olarak Gürcistan hükümeti ile kabinedeki başbakan bakanlarla irtibat halinde olduk. Somali cumhurbaşkanı ile görüştük. Kurtulmaları için büyük bir çaba gösterdik. Kesintisiz bir şekilde girişimlerimizi sürdürüldü. Saakaşvili özel uçak göndererek Kenya'dan buraya getirdi. Hepinizin huzurunda kendisine teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu. Türk-Gürcü yardımlaşmasının bir nişanesi olarak tarihe geçeceğini dile getiren Erdoğan, "Görüşmemizde ülkelerimiz arasında her alanda son dönemdeki ikili ilişkilerimiz çok farklı bir boyutta gelişme arz etmektedir. Siyasi askeri ekonomik ve ticari alanında çok farklı ilişki içindeyiz. Kapılarda aramızda herhangi bir sorun kalmamıştır. Nüfus kağıdı ile dostlarımız Türkiye'ye geçebilecektir. Buradan da oraya geçilebilecektir. İkili ticaret ilişkilerinin çok daha farklı bir şekilde gelişiyor. Kars-Tiflis-Bakü demiryolu ağı 2013 yılında devreye alacağız. Baraj çalışması protokole bağlanmak üzere." diye konuştu.

Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili ise sürpriz yaparak konuşmasına Türkçe başladı. Gürcü lider, "Biz hep beraberdik yine beraberiz, Türk denizcileri ve Gürcü denizcilerine seslenerek 'evinize hoşgeldiniz' dedi. Türkiye çok önemli bir devlet diyen Saakaşvili, "Türkiye bölgesinde lider ve süreçte önemli bir rol oynayan bir lider oldu. Barışı sağlamak için önemli bir rol oynuyor. Türkiye hep pozitif bir rol oynuyor bu süreçlerde." diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 13:37
YORUM EKLE

banner39