banner15

'Ergenekon' davasında sona gelindi

Yagıtay 16. Ceza Dairesi, "Ergenekon" davasına ilişkin kararını 21 Nisan 2016'da açıklayacak

'Ergenekon' davasında sona gelindi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yargıtay 16. Ceza Dairesindeki, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, emekli orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Hasan Iğsız, emekli tuğgeneraller Veli Küçük, Levent Ersöz  ile Yalçın Küçük, Doğu Perinçek, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın da araların da bulunduğu 274 sanıklı Ergenekon davasının temyiz duruşmaları tamamlandı. Heyet kararını, 21 Nisan 2016'da açıklayacak. 

Yargıtay 16. Ceza Dairesindeki duruşmalar, 6 Ekim'de başladı. 274 sanıklı davada, duruşmalı temyiz talebi kabul edilen 64 sanık için alfabetik sırayla savunması listesi hazırlandı. 

Pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri devam eden duruşmalarda, sırası gelmediği halde mazeret bildirerek savunma yapmak isteyenlere öncelik verildi. 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil, ilk duruşmada, 22 değişik dosyanın birleştirildiği bu davanın, Cumhuriyet tarihinin en büyük dosyalarından olduğunu vurgulayarak, "Adil yargılama ilkelerini gözeterek, mümkün olduğu kadar savunma hakkınıza sonsuz saygı göstererek, istediğiniz oranda savunma için imkan sağlayacağız. Ancak sizden istirhamımız duruşmanın hızlı yürümesi, erken sonuçlanması açısından mümkün olduğunca tekrardan kaçınmanız" dedi.

Adil yargılanma ve silahların eşitliği ilkesi gereği savunmaların kesilmeyeceğini söyleyen Yeşil, isteyenlerin kürsüde, isteyenlerin ön sırada oturarak savunma yapabileceklerini de belirtmişti.

Yargıtay Konferans Salonunda yapılan duruşmalara, savunma sırası gelen sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise duruşmaların hemen hepsini dinledi. 

SANIK SAVUNMALARININ İÇERİĞİ

Sanıkların savunmaları, "sahte" ve "uydurma" delillerle suçlandıkları, soruşturma ve kovuşturmanın "hukuka aykırı" yapıldığı, davanın "Fetullahçı Terör Örgütü" (FETÖ) tarafından kurulan "kumpas" ürünü görüşü üzerinde yoğunlaştı.

Tüm sanıklar, Danıştay saldırısı davasının bu davadan ayrılmasını, davanın usulden değil, esastan bozulmasını, "kendilerine kumpas kuranlar" hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. 

Savunmalarda genellikle "Ergenekon" soruşturmasının odağındaki dönemin savcısı Zekeriya Öz gibi isimlerin, bugün "kanun kaçağı" olarak yurt dışında bulunduğu vurgulandı.

KARAR YAKLAŞIK 6 AY SONRA AÇIKLANACAK

Duruşmalı temyiz isteyen sanıkların savunmalarının tamamlandığını açıklayan Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil, kararı 21 Nisan 2016'da açıklayacaklarını bildirdi. 

Böylelikle sanıklar ve avukatlarını dinleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi heyeti, dosyayı 6 ay inceleyecek. 

"Ergenekon" davası temyiz duruşması, Yargıtay tarihinde, 17 oturumun yapıldığı Balyoz Planı davasından sonra en uzun süren duruşma oldu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 07:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35