banner39

Ergenekon davasında tahliye yok

Ergenekon davasında tutuklu yargılanan CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu sanıklara tahliye çıkmadı.

Genel 27.07.2012, 19:22 28.07.2012, 09:17
Ergenekon davasında tahliye yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon davasında, tutuklu yargılanan CHP'li milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un da aralarında olduğu sanıkların tahliye talepleri reddedildi.

''Ergenekon'' davasında, kamuoyunda ''3. Yargı Paketi'' olarak bilinen 6352 sayılı kanun kapsamında yapılan tahliye taleplerini değerlendiren mahkeme heyeti, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Balbay, Haberal, Tuncay Özkan, Doğu Perinçek ve Veli Küçük'ün de aralarında olduğu sanıklar; 3. Yargı Paketi Kapsamı'nda tahliye talebinde bulunmuştu.

Davanın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye taleplerini karara bağladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Hüsnü Çalmuk, tahliye taleplerine ilişkin olarak celse arasında Cumhuriyet Savcısının yazılı mütalaasının alındığını bildirdi.

Başkan Çalmuk, tahliye taleplerine ilişkin 58 sayfalık karar oluşturulduğunu, bu kararın sanıklar açısından genel olan hükümlerinin bir kez okunacağını, kişilerin özel durumlarının ise tek tek okunacağını bildirdi.

Mahkeme heyeti, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Üye hakim tarafından 68 tutuklu sanıktan 41'ine ilişkin kararlar okundu.

Buna göre, CHP milletvekilleri Prof. Dr. Mehmet Haberal ve gazeteci Mustafa Balbay ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 41 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

HABERAL RAHATSIZLANDI

Bu arada mahkemenin ret kararını açıklamasının ardından fenalaşan CHP Milletvekili Mehmet Haberal'a, salona çağrılan sağlık görevlileri müdahale etti.

Üye hakim, tutuklu sanıklardan gazeteci Tuncay Özkan'ın tahliye talebinin reddedildiğini açıkladığı sırada Özkan, mahkeme heyetine, ''Bunlar doğru gerekçe değil, bana suçumu söyleyin, yaptığınız yasaya aykırıdır'' diye bağırdı. Bunun üzerine Tuncay Özkan, jandarmalar tarafından salondan çıkarıldı.

Üye hakim, 43. tutuklu sanık Durmuş Ali Özoğlu ile ilgili kararı okurken tutuklu sanıklardan CHP Milletvekili gazeteci Mustafa Balbay, seyircilerin bulunduğu bölüme gelerek, ''Buradan hasret ve hüzünle ayrılmayın. Burada yargılama yok, yargılama işkencesi var. Biz hukuk ve adaleti size emanet ediyoruz'' dedi.

3 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyeti, 68 tutuklu sanıktan Hayrettin Ertekin, Muzaffer Şenocak ve Bora Ballı'nın tahliyesine karar verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmada üye hakim tarafından 68 tutuklu sanık hakkındaki kararlar ayrı ayrı okundu.

Tutuklu sanıklardan Hayrettin Ertekin, Muzaffer Şenocok ve Bora Ballı'nın tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu 65 sanığın tahliye istemini reddetti.

'KATİLLER ÇIKTI, BİZ İÇERDEYİZ'

Mustafa Balbay, duruşma salonunda bulunan sandalyelerin üzerine çıkarak, "Katiller dışarda, vekiller içerde. Bu yasanın yasanın kimin için çıktığı belli" diyerek kararı protesto etti.

DURUŞMAYA 'PROTESTO' ARASI

Sanık ve izleyicilerin protestoları nedeniyle mahkeme, kararları açıklamayı durdurdu ve duruşmaya ara verdi.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü