banner39

Ergenekon duruşmasında 'savaş' gerginliği

Ergenekon duruşmalarının bugünkü bölümünde "terörle mücadele" için "savaş" diyen sanık savcının tepkisini çekti

Genel 06.03.2012, 13:32 06.03.2012, 13:32
Ergenekon duruşmasında 'savaş' gerginliği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon ana davasının tutuklu sanıkları, bugünkü duruşmada gizli tanık Kıskaç'a iddialar ile ilgili sorular sordu. Tutuklu sanıklardan Mehmet Zekeriya Öztürk'ün Kıskaç'a soru sorduğu sırada, terör örgütü PKK ile mücadeleyi 'savaş' olarak tanımlaması Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'i kızdırdı. Pekgüzel, savaşın ülkeler arasında yaşandığını belirterek, "Oysa PKK bir terör örgütüdür." dedi.

Sanıklar ile avukatların kimlik yoklamasının ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, gizli tanık Kıskaç ile ilgili soru cevap bölümüne geçileceğini açıkladı. Duruşma salonunan arka bölümündeki gizli tanık odasında hazır bulunan gizli tanık Kıskaç'ın sesi bozulmadan, görüntüsü de bozularak duruşma salonuna yansıtıldıktan sonra tutuklu sanık Oktay Yıldırım, soru sormak için söz aldı. Tanık Kıskaç'a, "Dün verdiğiniz ifadenizde, buluştuğumuzu ve sizi Veli Küçük ile tanıştırdığımı söylediniz. Doğru mu?" diye sordu. Kıskaç'ın "Doğrudur." cevabını vermesi üzerine Yıldırım, "Ben hayatımda Veli Küçük ile kimseyi tanıştırmadım." diye konuştu.

ZEKERİYA ÖZTÜRK, PKK İLE MÜCADELEYİ 'SAVAŞ' OLARAK YORUMLADI

Daha sonra tutuklu sanıklardan Mehmet Zekeriya Öztürk de, Kıskaç'a terörle mücadeleye ilişkin sorular yöneltti. Başkan Hasan Hüseyin Özese, bu konuların herkesin bilemeyeceği konular olduğunu, ayrıca dava ile de alakası olmadığını belirterek bu tarz sorular sormaması yönünde sanık Öztürk'e çok kez uyarıda bulundu. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel de, Zekeriya Öztürk'ün, sorularında 'savaş' kelimesini kullanmasını eleştirerek, "Savaş iki ülke arasında olur. Oysa PKK, bir terör örgütüdür. Savaş söylemini düzeltsin." ikazında bulundu. Bu sırada gizli tanık Kıskaç da araya girerek, "Ortada savaş diye birşey yok. PKK, terör örgütüdür." dedi. Başkan Özese de savaş kelimesini kullanmaması yönünde Öztürk'ü uyardı.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?