banner39

Ergenekon hakimi Şengü Bolu'ya atandı

Ergenekon davasının çok tartışılan hakimi Köksal Şengün HSYK'nın sürpriz bir kararıyla birinci bölgeden uzakaştırıldı. Şengün, birinci bölge dışında kalan Bolu'ya atandı

Genel 13.07.2011, 18:05 14.07.2011, 07:47
Ergenekon hakimi Şengü Bolu'ya atandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün, Bolu Hakimliği'ne atandı. Köksal Şengün, Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın tahliyesi yönünde oy kullanmıştı.

HSYK yaptığı açıklamada disiplin cezası nedeniyle Şengün'ün yerinin değiştirildiğini açıkladı.

Şengün, Ergenekon sanıklarının tutukluluklarına koyduğu muhalefet şerhleriyle tanınmıştı. En son milletvekili seçilen tutuklu sanıklar Prof. Dr. Mehmet Haberal ve gazeteci-yazar Mustafa Balbay'ın bu hallerinin devamı yönündeki çoğunluk görüşüne muhalif kalmıştı.

Şengün, TBMM'ye üye olarak seçilmiş olmaları nedeniyle artık kaçma, saklanma ve delilleri karartma şüphelerinin de kalmamış olduğu dikkate alınarak tahliye edilmeleri gerektiği görüşünü savunmuştu.

ŞENGÜN: TAYİN TALEBİM YOKTU

Köksal Şengün, tayinin kendisine bildirildiğini belirterek, "Bolu hakimliğine atandım. Herhangi bir tayin talebim yoktu" dedi.

Köksal Şengün, milletvekili seçilen Ergenekon davası sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal ile gazeteci Mustafa Balbay'ın tahliye taleplerinin reddedilmesi kararına da muhalefet etmişti.

Şengün, "TBMM üyeliğine yasal bir seçim sonucu ve demokratik yollardan seçilen bu kişilerin kazanmış oldukları bu nitelikleri sebebiyle kaçma, saklanma ve delilleri karartma ihtimalleri de kalmamıştır" diyerek Balbay ve Haberal'ın tahliye edilmesini istemişti.

ADI KADIN AVUKATLA ANILMIŞTI

Başkan Şengün'ün ismi Ergenekon soruşturması kapsamında yürütülen "Adil Yargılamayı Etkileme Soruşturması"nda da geçmişti.

Soruşturma kapsamında tutuklandıktan sonra serbest bırakılan avukat Tülay Bekar ile Köksal Şengün'ün telefon görüşmeleri ortaya çıkmıştı.

Ergenekon soruşturmasını etkilemeye teşebbüs ettikleri iddia edilen zanlılardan Bekar'ın kadınlığını kullanarak Şengün'e davadan ayrılması, Yargıtay üyeliğine terfi ederek çekilmesi veya bazı sanıkları tahliye etmesi yönünde baskı yaptığı iddia edilmişti. Teknik takibe takılan telefon görüşmesinde Bekar'ın Şengün'e, "Artık bırak o davanı da bana gel" dediği belirtiliyor.

Bekar, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın da şüphelileri arasında bulunduğu yargıyı etkileme soruşturmasında tutuklanmış itiraz üzerine serbest kalmıştı. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, bu telefon dinlemeleri üzerine o zaman soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ü, HSYK'ya şikayet etmişti.

Başsavcı Vekili olan eski Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün başlattığı bu soruşturmayı şu an Ergenekon savcısı Cihan Kansız yürütüyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?