banner39

Ergenekon sanığı askerlerin rütbeleri sökülecek

Yargılandığı herhangi bir davadan ceza alan asker, rütbesi sökülerek TSK'dan çıkarılıyor. Bu kanun Ergenekon hükümlülerine de uygulanacak

Genel 07.08.2013, 10:23 07.08.2013, 10:26
Ergenekon sanığı askerlerin rütbeleri sökülecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon davası kapsamında yargılandıktan 5 yıl sonra müebbet ceza alan paşalara bir kötü haberde de Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) gelecek. Askeri Ceza Kanunu'nun 30. maddesi doğrultusunda askeri veya sivil mahkemede yargılanıp bir yıldan fazla ceza alan generallerin rütbesinin neferliğe düşürüleceği belirtiliyor.

Bu kapsamda ceza alan askerin rütbesi sökülerek TSK'dan çıkarılıyor. Bu kanun Ergenekon hükümlülerine de uygulanacak. Er rütbesine düşürülecek olan paşalar bir çok haktan mahrum kalacak. Paşaların yanı sıra eş ve yakın akrabalarına verilen askeri kimliklere el konulacak. Daha önce de Deniz Kuvvetleri eski Komutanı İlhami Erdil'in rütbesi, yolsuzluk suçundan yargılandığı askeri mahkemede 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılınca oramirallikten ere düşürülmüştü. Rütbesi er'e düşürülen Erdil'in askeri tesislerden yararlanması da engellenmişti. Orgeneral İlker Başbuğ, 10'uncu Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Rüştü Erdelhun'dan sonra rütbeleri sökülen tarihimizdeki ikinci Genelkurmay Başkanı olacak.

TEK MUVAZZAF İHRAÇ EDİLECEK

YAŞ kararıyla birlikte birçok tutuklu muvazzaf asker emekli edilerek tüm tazminat hakları verildi. Emekli olan muvazzaf askerler, askeri cezaevinden sivil cezaevine nakledildi. Ergenekon'da cezanın kesinleşmesi sonrası halen muvazzaf olan ve önceki günkü kararla tahliye edilen Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, kararın kesinleşmesi sonrasında TSK'dan ihraç edilecek. Özlük hakları korunacak olan Çubuklu, kazanılmış hakları olan tazminatlarını alabilecek.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?