banner39

Ergenekon sanığı: Darbeden Allah'a sığınırım

İkinci Ergenekon davası sanığı Recep Taylan, "Darbeden Allah'a sığınırım" dedi.

Genel 12.03.2012, 20:58 13.03.2012, 07:20
Ergenekon sanığı: Darbeden Allah'a sığınırım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon davası sanığı Recep Taylan, 1980 darbe döneminde liseyi bırakmak zorunda kaldığını söyledi. Taylan, "Benim darbeyi istemem mümkün değil, ondan Allah'a sığınırım." dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında savunmasını yapan Yalçın Küçük bölücü terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan tarafından avukatları İrfan Dündar aracılığıyla kendisine talimat ilettiğinin iddia edildiğini anlattı. Küçük, Gebze Cezaevi'nde tutuklu bulunduğu dönemde BDP milletvekili olmadan önce Aysel Tuğluk ile Avukat İrfan Dündar'ın ziyaretine geldiğini ancak kendisinin kabul etmediğini söyledi.

Yalçın Küçük'ün savunmasının tamamlanmasının ardından ikinci Ergenekon davası ile birleştirilen, aralarında Yusuf Erikel'in de bulunduğu 8 sanıklı dava dosyasının tutuksuz sanıklarının savunmalarının alınmasına başlandı. Tutuksuz sanık Maruf Şinik, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden emekli olduğunu, fotoğraf ve sinema sanatı ile ilgilendiğini ifade etti. Şinik, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Davanın tutuklu sanıklarından Kemal Aydın, Neriman Aydın ve Hamza Demir ile irtibatlı olduğu ileri sürülen tutuksuz sanık Recep Taylan ise, 2008 yılı Ocak ayına kadar Ankara'ya hiç gelmediğini İstanbul'a da işi nedeniyle bir iki kez gittiğini söyledi. 'Mevcut hükümeti yıkmaya teşebbüs etmek'le suçlandıklarını belirten Taylan, "Aksine biz mevcut hükümete hizmet ettik. Seçim zamanında sandık görevlilerinin yemeklerini getirip onlara yardım ettik." ifadelerni kullandı. Taylan, darbeden dolayı 1980 öncesinde liseyi bırakmak zorunda kaldığını ifade ederek, "Ben darbeyi istemem, benim darbeyi istemem mümkün değil, ondan Allah'a sığınırım." dedi.

Öte yandan, davanın tutuklu sanıklarından Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan yazılı açıklama yaptı. Balbay ve Özkan, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi'nin başlattığı açıklık grevine destek verdiklerini belirtti.


Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?