banner39

Ergenekon'da en kritik tanık

Ergenekon davasında en kritik tanık Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök dinlenecek. Özkök’ün açıklamaları, darbe iddiaları ile davanın seyri ve sonucu konusunda büyük önem taşıyor.

Genel 02.08.2012, 02:18 02.08.2012, 09:25
Ergenekon'da en kritik tanık

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Darbe iddialarıyla gündeme gelen Ergenekon davasında bugün en kritik tanık Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök dinlenecek. Özkök’ün açıklamaları, davanın seyri ve sonucu konusunda büyük önem taşıyor.

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ ve emekli orgeneral Çetin Doğan başta olmak üzere bir çok isim tarafından tanık olması istenen Özkök, daha önce  savcılara ifade vermiş ve mahkemeye çağrılması durumunda "Gider bildiklerimi anlatırım" demişti.

Gazeteport'un haberine göre İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi bugün Hilmi Özkök'ün tanıklığına başvuracak.

SEFERTASI DA SORULACAK

Darbe iddialarını kapsayan 2002-2006 arası Genelkurmay Başkanlığı yapan Özkök bugünkü duruşmada  darbe girişimi ile suçlanan sanıklar Şener Eruygur ve Hurşit Tolon gibi isimlerle karşı karşıya gelecek.

Özkök, zehirlenmekten korktuğu için o dönem yemeğini karargaha sefertası ile getirdiği iddiaları başta olmak üzere birçok kritik soruya cevap verecek. Özkök’ün tanıklığı ile Ergenekon davasında tarihi bir yüzleşme yaşanacak.

Duruşmada Özkök’e, emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen darbe günlüklerinde geçen 2003 Aralık ayındaki toplantıda AK Parti hükümetine muhtıra verilmesi konusunun da sorulması bekleniyor. Özkök bu konuda savcıya ‘’Böyle bir teklif olmadı" demiş, darbe konusunda ise ‘’Darbe girişimi var da demem, yok da demem" diye konuşmuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?