banner39

Ergenekon'da en yüksek ceza Tekin'e

Ergenekon'da en yüksek ceza, Danıştay saldırısını düzenleyen Alparslan Arslan'ı azmettirmekle suçlanan Muzaffet Tekin'e verildi

Genel 06.08.2013, 16:17 06.08.2013, 16:17
Ergenekon'da en yüksek ceza Tekin'e

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon davasının dün yapılan karar duruşmasında 275 sanıktan tutuklu sanık Muzaffer Tekin, iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 129 yıl 1 ay hapis hapis cezası ile en çok ceza verilen sanık oldu.

Danıştay saldırısına azmettirmekle suçlanan Tekin'e, saldırıda diğer daire üyelerinin ölmemesi nedeniyle 4 kez ağırlaştırılmış müebbet yerine 80 yıl ceza verildiği görüldü.

Örgüt yöneticiliği-üyeliği ve örgüte yardım etmek gibi suçlardan verilen cezalar ile Ergenekon Silahlı Terör Örgütü'nün varlığının tescili anlamına da gelen kararda ikinci en yüksek ceza ise, iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 99 yıl 3 ay hapis cezası ile Veli Küçük'e verildi. Davada sadece Muzaffer Tekin, Veli Küçük ve Alparslan Arslan ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 yıla yaklaşan yargılama sonunda Ergenekon davasında kararını dün verdi. Mahkeme, örgüt yöneticisi ya da üyesi olmak, örgüte yardım etmek gibi suçlardan verdiği cezalar ile uzun zamandır tartışılan 'Ergenekon silahlı terör örgütü'nün varlığını da tescil etmiş oldu.

ÖLMEDİKLERİ İÇİN 4 AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET YERİNE 80 YIL

Davanın tutuklu sanıklarından emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin hakkında 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' ve Danıştay 2. Dairesi üyesi Hakim Mustafa Yücel Özbilgin'in tasarlanarak öldürülmesine azmettirme' suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Muzaffer Tekin, aynı saldırıya maruz kalan Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Birden ile üye hakimler Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu'na yönelik 'Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs etme' suçuna azmettirmekten de suçlu bulundu. Başkan Birden ile üç üyenin de olay yerinde olması, aynı saldırıya maruz kalmaları, ancak olaydan yaralı olarak kurtulmaları nedeniyle tasarlayarak adam öldürme suçunun teşebbüs aşamasında kaldığı belirtilen kararda Tekin'e, her 4 kişi için ayrı ayrı 20'şer yıl olmak üzere toplam 80 yıl hapis cezası verilmesine hükmedildi. Bu 4 kamu görevlisi de Yücel Özbilgin gibi olay yerinde hayatını kaybetseydi Tekin'e 80 yıl hapis yerine 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası daha verilecekti.

Tekin, 'Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma suçuna azmettirmek', 'Mala zarar verme suçuna azmettirmek', 'Yasaklanan bilgileri temin etme', 'Kişisel verileri verme veya ele geçirme', 'Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma', 'Ateşli silahlar kanununa muhalefet etmek', 'Tehdit' ve 'Kişisel verileri kaydetme' suçlarından da ayrıca 49 yıl 1 ay hapis ve 179 bin 335 TL adli para cezası ile cezalandırıldı.

Muzaffer Tekin, iki kez ağırlaştırılmış muüebbet ile 129 yıl 1 ay hapis ve 179 bin 335 TL adli para cezasıne çarptırıldı. Tekin, aldığı bu ceza ile Ergenekon davası sanıkları arasında en fazla hapis cezasına çarptırılan sanık oldu.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?