banner39

Ergenekon'da sanıklar savunma yapıyor

Ergenekon davasının 272'nci duruşması bugün Silivri'de yapılıyor. Bugünkü duruşmada sanıklar savunma konuşmaları yapıyor

Genel 17.12.2012, 12:19 17.12.2012, 12:22
Ergenekon'da sanıklar savunma yapıyor

Ergenekon davası, Silivri Cezaevi bitişiğindeki büyük duruşma salonunda KCK davası görüldüğü için cezaevi içindeki küçük duruşma salonunda başladı. Çok sayıda izleyicinin de takip ettiği duruşmada tutuklu sanıklar, sırayla savunma içerikli konuşmalar yapıyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 272. duruşmasında; Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Hurşit Tolon, Hasan Iğsız ve Hıfzı Çubuklu'nun da aralarında bulunduğu 48 tutuklu sanık hazır bulundu.

Tutuksuz sanıklardan ise Yalçın Küçük, Mahir Akkar ile Emcet Olcaytu duruşmaya katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinden Turgut Dibek, Erdal Aksünger ve Gürkut Acar ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel de duruşmada izleyici olarak yer aldı.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, Levent Ersöz, Veli Küçük ve Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 19 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Esas hakkındaki mütalaanın açıklanacağı beklentisi ile 13 Aralık tarihli duruşma için Silivri Cezaevi'ne gelen binlerce kişi, duruşma salonuna giremediği için dışarıda kalmış ve güvenlik kuvvetleri ile yaşanan gerginlik nedeni ile Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılmıştı. Mütalaanın açıklanmayacağı düşüncesi ile 14 Aralık tarihli duruşmaya ise duruşma salonunun kapasitesi oranında izleyici katılması, basın basın yayın organlarınca gündeme getirilince sosyal medyada avukatlar tarafından sert eleştiriler yapılmıştı. Bugünkü duruşmaya ise yoğun yağmur yağışına rağmen duruşma salonu kapasitesinin biraz üzerinde izleyici katıldı. Duruşma salonunda yer bulamayan bazı izleyiciler, bekleme salonunda LCD ekrandan duruşmayı izliyor.

SANIKLAR KONUŞUYOR

Cumhuriyet gazetesine molotof kokteyli atılması dava dosyasına ilişkin tutuklu sanık Boğaç Kağan Murathan, konuşmak için söz istedi. Aynı dava sanıklarından Bedirhan Şinal'in ifadesi doğrultusunda tutuklandığını ve 49 aydır yargılandığını belirten Murathan, "Bedirhan Şinal daha sonra ne olduysa bize iftira attığı konuları polislerin zorlaması ile yaptığını söyleyerek çark etti. Dinlenmesini istediğim 6 kişinin ismini tanık listesi olarak mahkemeye sundum." dedi.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?