banner15

Ergenekon'da yeni iddianame geliyor

Ergenekon davasına bakan mahkemenin “yöneticisi olduğu örgüt üyelerinin eylemlerinden dolayı da cezalandırılmalarının kanuni zorunluluk” dediği 5 sanık hakkında yeni iddianame hazırlanıyor

Ergenekon'da yeni iddianame geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 5 Ağustos’ta verdiği 503 sayfalık kararında sanıklar eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Mehmet Şener Eruygur, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, gazeteci Tuncay Özkan, yayıncı Durmuş Ali Özoğlu ve emekli memur Kemal Aydın hakkında “Ergenekon silahlı terör örgütü yöneticisi olduklarının sabit olduğu ancak “yöneticisi olduğu örgüt üyelerinin eylemlerinden dolayı da cezalandırılmalarının kanuni zorunluluk olduğu” belirtildi.

Akşam'ın haberine göre sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede, bu yönde cezalandırılma istenmediği ve herhangi bir anlatım olmadığını da kaydeden Mahkeme, sanıklar hakkında bu konuda iddianame hazırlanmasının zorunlu olduğunu ifade etti.

SUÇ DUYURUSU

Mahkeme, sanıklarla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yaptığı suç duyuruları Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Muammer Akkaş’a ulaştı. Savcı Akkaş, “Ergenekon örgütünün yöneticisi” olduğu iddia edilen bu kişilerle ilgili iddianame hazırlamaya başladı. Savcılık, iddianamesinde öncelikle Ergenekon örgütünün varlığını anlatacak. Ardından şüphelilerin örgüt yöneticisi olduğuna dair iddiaları sıralayacak olan Savcı Akkaş, şüphelilerin “yöneticisi olduğu örgüt üyelerinin eylemlerinden” dolayı da cezalandırma talep edecek.
 
TUNCAY ÖZKAN’A TAHLİYE YOK
 
Öte yandan Ergenekon davasının 5 Ağustos’taki karar duruşmasında tutukluluk halinin devamına karar verilen Gazeteci Tuncay Özkan’ın itirazı reddedildi. Avukat Hüseyin Ersöz’ün üst mahkeme olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davasına bakan mahkemenin verdiği kararda bir usulsüzlük olmadığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2013, 16:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35