banner39

Ergenekon'un yargılandığı TCK maddeleri

Haklarında müebbet hapis cezaları istenen Ergenekon sanıkları TCK'nın 312, 313 ve 314'üncü maddelerine göre yargılanıyor. 313'üncü madde "Silahlı isyan" suçlamasına verilecek cezaları içeriyor

Genel 05.08.2013, 12:48 05.08.2013, 14:12
Ergenekon'un yargılandığı TCK maddeleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon'un bugün karara bağlanması beklenen davasından yargılananlar, TCK'nın 312'inci, 313'üncü ve 314'üncü maddelerinden yargılanıyor.

Bu addeler, sırasıyla Hükümete karşı suç, silahlı isyan ve silahlı örgüt kurmak suçlamalarını içeriyor.

İşte aralarında eski genelkurmay başkanının da bulunduğu sanıklara müebbet hapis cezası istenen davanın dayandığı maddeler:

HÜKÜMETE KARŞI SUÇ

MADDE 312. - (1) Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs eden kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir.

(2) Bu suçun işlenmesi sırasında başka suçların işlenmesi hâlinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ilgili hükümlere göre cezaya hükmolunur.

T.C. HÜKÜMETİNE KARŞI SİLAHLI İSYAN

MADDE 313. - (1) Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine karşı silâhlı bir isyana tahrik eden kimseye onbeş yıldan yirmi yıla kadar hapis cezası verilir. İsyan gerçekleştiğinde, tahrik eden kişi hakkında yirmi yıldan yirmibeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine karşı silâhlı isyanı idare eden kişi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır. İsyana katılan diğer kişilere altı yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Bir ve ikinci fıkrada tanımlanan suçların, Devletin savaş hâlinde olmasının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle işlenmesi hâlinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.

(4) Bir ve ikinci fıkrada tanımlanan suçların işlenmesi sırasında başka suçların işlenmesi hâlinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ilgili hükümlere göre cezaya hükmolunur.

SİLAHLI ÖRGÜT

MADDE 314. - (1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçları işlemek amacıyla, silâhlı örgüt kuran veya yöneten kişi, on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Birinci fıkrada tanımlanan örgüte üye olanlara, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.

(3) Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçuna ilişkin diğer hükümler, bu suç açısından aynen uygulanır.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?