banner39

Ermeni Patrikhanesi dolandırıldı

İstanbul Kumkapı'daki Sansaryan Han'ın Ermeni Patrikliği'ne iadesi için yapılan girişimleri duyan bir kişi, kendisini başbakanlıktan gelmiş gibi tanıtarak patrikhaneden 6 bin lira alarak kayıplara karıştı

Genel 07.06.2014, 10:03 07.06.2014, 10:03
Ermeni Patrikhanesi dolandırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başepiskopos Aram Ateşyan ve İstanbul Ermeni Patrikliği, kendisinin Başbakanlık’tan gönderildiğini söyleyen bir kişi tarafından 6 bin TL dolandırıldı.

Agos gazetesinden Uygar Gültekin’in haberine göre, kendisini Başbakanlık Milli Emlak Müfettişi olarak tanıtan Kemal Tayfun Nargin, geçen 25 Temmuz’da Patrikhane’ye elinde evrakla gelerek Sanasaryan Han’ın iadesine karar verildiğini söyledi ve dosya ücreti olarak 6 bin TL istedi. Para, Nargin’e ödendi. Patrikhane avukatlarının evrakları incelemesi ile Patrikhane’nin dolandırıldığı ortaya çıktı.

İddialara göre olay şöyle gelişti: Ermeni Patrikliği genel vekili Aram Ateşyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 25 Temmuz 2013'te düzenlediği iftar yemeğine katıldı.

Burada İstanbul Kumkapı'daki Sansaryan Han'ın Ermeni Patrikliği'ne iadesi için başbakanla görüşen Ateşyan, her türlü kolaylığın sağlanacağı sözünü aldı. Olayın basında yer almasından 3-4 gün sonra patrikhaneyi arayıp kendisini Başbakanlık Milli Emlak Müfettişi olarak tanıtan bir kişi, Ateşyan'dan randevu aldı.

Sansaryan Han'ın iadesi için "gerekli" başbakanlık antetli belgeleri Ateşyan'a imzalatan şüpheli, tapu masrafı için gerektiğini söylediği 6 bin TL'yi de aldı. Daha sonra başbakanlıkla iletişime geçen Ateşyan, dolandırıldığını anladı. Hakkında 9 suç kaydı bulunan Kemal Tayfun N. kısa sürede yakalandı. Kemal Turgut N. hakkında 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Olay gününe ait telefon ve kamera kayıtlarının silindiği belirlendi. 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?