banner39

Ertuğrul Özkök'ü zorda bırakacak açıklama

Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde bugün Aydın Doğan'a istifasını sunan ancak Bahattin Yücel'in açıklamasını şart koşan Özkök'ü zor durumda bırakacak bir açıklama geldi

Genel 01.03.2012, 13:27 01.03.2012, 14:02
Ertuğrul Özkök'ü zorda bırakacak açıklama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün bugün köşesinden patronuna sunduğu istifa dilekçesiyle ilgili çok ilginç bir gelişme yaşandı.

Eski bakanlardan birine şantaj yaparak onu istifaya zorladığı iddia edilen Özkök, bugünkü köşesinden "şayet doğrulanırsa istifa etmeye hazır olduğunu" söylemişti.

Özkök'ün istifaya zorladığı iddia edilen isim 28 Şubat döneminin Turizm Bakanı Bahattin Yücel'di.

Önceki akşam bir televizyon kanalında gündeme gelen iddiayı Can Ataklı ortaya atmıştı. Can Ataklı, dönemin Turizm Bakanı Yücel'in Ertuğrul Özkök tarafından tehditle istifa ettirildiğini söylemişti. Bunun üzerine canlı yayına bağlanan Aydın Doğan, "iddialar doğruysa Özkök büyük bir şerefsizlik yapmıştır" demişti. Özkök, bugünkü yazısında Aydın Doğan'a hitaben yazdığı yazısında istifasını şartlı olarak sundu. Özkök'ün şartı Bahattin Yücel'in iddiayı doğrulamasıydı.

YÜCEL'DEN KISMİ DOĞRULAMA

Bahattin Yücel bugün hem twitter hesabından hem de katıldığı bir televizyon programında olayı yalanlamayan bir açıklama yaptı. Yücel olay için "doğruluk payı var" dedi. Yücel, açıklamasında şu cümleyi kullandı: "Doğru yanları var ama bu nedenle istifa etmedim. Tarihleri sanırım karıştırdı."

Yücel, programda Can Ataklı'nın o günlerde kendisine geldiğini ve kendisinin arazi tahsislerinde yolsuzluk yaptığına dair rakip basın kuruluşunun elinde belgeler olduğunu söylediğini belirterek, eğer istifa etmezse söz konusu basın kuruluşunun kendisiyle ilgili yayın yapacağını söylediğini vurguladı.

Yücel, programda şu ifadelere yer verdi: "Can bana geldi. Kendisine böyle birşey söylendiğini ifade etti. Eğer ben istifa etmezsem, rakip basın kuruluşunun benimle ilgili bir yayın yapacağını söyledi. Ben de Can'ın bunu söylemesi üzerine, akşam İstanbul'daydım. O haberi gönderen arkadaşımızı çağırdım. Bir ortak arkadaşımız daha vardı. Kamuoyunda çok tanınan ve dürüstlüğüne çok güvendiğim arkadaşlar. Onları da çağırdım, sadece bu haberi gönderen arkadaşımız geldi. Söylemedim nedeninini, çok özel bir konuşma yapmamız gerektiğini söyledim. Geldi, benim arazi tahsislerinde yolsuzluk yaptığıma dair ellerinde belgeler olduğunu ve bunu kullanacaklarını söylediler. İki tane oğlum vardı, üzerinden çok zaman geçti. Şimdi biri 33, biri 25 yaşında. O zamanlar küçüklerdi. Onları uyandırdım. Dedim ki, bugün Can bize böyle böyle bir haber getirdi. Ben azari tahsisleri sırasında yolsuzluk yapmışım. Ben de bundan haberdar olmuşum, ben yayınlamam ama rakip kuruluş yayınlayacak. Şimdi babanıza böyle bir itham var, bunu benden duyun."

Can'a böyle birşey varsa önce sen yaz dediğini vurgulayan Bahattin Yücel, "Yayınlamazsan bu tür durumları yapan insanlar için ne söyleniyorsa, aynısını ben sana söylüyorum. Böyle bir konuşma oldu. Ertesi sabah, rakip basın kuruluşunun en tepe yöneticisini aradım. Elinizde böyle birşey var mı? diye sordum. Yayınlayın, yayınlamazsanız namertsiniz. Yayınlayın ondan sonra konuşalım. Onlar da ellerinde böyle bir haber ve belge olmadığını söylediler" dedi.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, iddiaların merkezindeki isim olan eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel'in geçtiğimiz günlerde Kanal A'da yayınlanan Siyaset Masası programında olayın içyüzünü anlattığı ortaya çıktı.

Bu sözler üzerine Ertuğrul Özkök, bugünkü köşesinde Aydın Doğan'a hitaben bir yazı yazdı ve istifasını sundu. Ataklı'nın iddialarında ismi geçen diğer isim olan Zafer Mutlu da iddialara yazılı bir açıklama ile cevap verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?