Erzincan ve Tunceli'de HES protestosu

Munzur Vadis'inde yapılması planlanan barajlara karşı Tunceli ve Erzincan'da protesto gösterileri düzenlendi

Erzincan ve Tunceli'de HES protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Erzincan'da bir grup Tunceli ve Erzincan'a yapılması planlanan hidroelektrik santrallerini bir grup protesto etti.

Erzincan Dersimliler Derneği üyesi bir grup, Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelerek, çeşitli slogan atıp, basın açıklaması yaptı.

Dernek Başkanı Yüksel Turan, grup adına yaptığı açıklamada, Tunceli Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde yapılması planlanan Konaktepe Barajı, HES1 ve HES2 projelerinin Danıştay'ın durdurma kararına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından "Üstün Kamu Yararı" gerekçesiyle onaylandığını hatırlattı. 

Halk tarafından kutsal kabul edilen Munzur Vadisinin doğa katliamı ile karşı karşıya kaldığını iddia eden Turan "Vadi üzerinde yapılması planlanan 26 HES barajından 6'sının faaliyete girmesi, bölgemizde iklim değişikliğine ve Munzur Vadisinde bulunan endemik bitkilerin, yaşayan canlıların yok olmasına neden olmaktadır" dedi. 

BİR PROTESTO DA TUNCELİ’DE

Tunceli'de bir grup, Munzur Vadis'inde yapılması planlanan barajlara karşı eylem yaptı.

Grup üyeleri, Moğultay Mahallesi Sanat Sokağı'nda bir araya gelerek, "Munzurumuzu Vermeyeceğiz" yazılı pankart açarak yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Caddesi üzerinden Kışla Meydanı'nda toplanan grup, burada bir süre bekledikten sonra Ovacık Yolu Sokağı üzerinden Munzur Çayı kıyısındaki Atıl Üzelgün Caddesi'ne ulaştı.  

Burada vücutlarıyla "Munzur" yazan grup, bir süre oturma eyleminde  bulundu. 

Grup adına konuşan Haydar Çetinkaya, Munzur'da yapılması planlanan baraj projelerinin hayata geçirilmesi durumunda Munzur Vadisi Milli Parkı'nın önemli bir bölümünün sular altında kalacağını savundu. 

Tunceli'de son dönemde altı baraj projesinin tamamlanarak faaliyete geçtiğini hatırlatan Çetinkaya, şunları söyledi:

"Munzur Vadisi ve diğer akarsularımız üzerinde çok sayıda baraj ve HES projesi hayata geçirilmek isteniyor. Biz her zaman söylüyoruz, Munzur sadece akıp giden bir çay değildir. Munzur bu halkın kutsalıdır, inancıdır. Munzur bu halkın tarihidir, geçmişidir, geleceğidir, ağıdıdır. Bu nedenle buradan devletin yetkililerine sesleniyoruz, bu baraj projeleri iptal edilsin istiyoruz." 

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2016, 17:50
YORUM EKLE

banner33

banner37