Esad, günler sonra BM'ye izin verdi

Şam yönetimi Birleşmiş Milletler heyetinin kimyasal saldırı gerçekleşen bölgede araştırma yapmasına, katliamdan günler sonra, izin verdi

Esad, günler sonra BM'ye izin verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye yönetiminin BM heyetine, Şam'da kimyasal silah saldırısı düzenlendiği belirtilen bölgede, inceleme yapma izni verdiği bildirildi.

Katliamın meydana geldiği gün Suriye'de olan BM heyeti, Şam yönetimi izin vermediği için olay yerinde inceleme yapamıyordu. İncelemenin yapılması için Rusya, ABD ve Avrupa'dan gelen baskılardan sonra müsaade edildi. İran da BM heyetinin inceleme yapması için Esad yönetimine telkinde bulunduğunu açıklamıştı.

UZMANLAR YARIN İNCELEME YAPACAK

Birleşmiş Milletler (BM), kimyasal silah uzmanlarının, Suriye'de saldırının yaşandığı bölgede yarından itibaren incelemelere başlayacağını bildirdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un ofisinden yapılan açıklamada, Suriye yönetimin ayrıca BM uzmanlarının başkent Şam'da saldırının yaşandığı bölgeyi ziyareti sırasında ateşkes sözü verdiği belirtildi.

Açıklamalar, Suriye'nin BM'nin kimyasal saldırı bölgesini ziyaret etmesine izin vermesinden sonra geldi.

Suriye devlet televizyonu, Şam yönetiminin Birleşmiş Milletler ile BM denetçilerinin başkent Şam'ın kimyasal saldırı yaşanan bölgesini ziyaret etmesi konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Şam'ın muhalifler kontrolündeki bölgesinde geçtiğimiz günlerde yaşanan kimyasal saldırıda yüzlerce sivil ölmüştü.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 17:53
banner53
YORUM EKLE

banner39