banner39

Esad yanlılarından zirveyi protesto eylemi

İstanbul'daki Suriye Halkının Dostları Zirvesi'nin yapıldığı bölgede Esad yanlıları protesto gösterisi düzenledi

Genel 01.04.2012, 11:56 01.04.2012, 14:02
Esad yanlılarından zirveyi protesto eylemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Halkının Dostları Grubu İkinci Toplantısı'nı protesto etmek isteyen Beşar Esed yanlısı bir grup, İstanbul Kongre Merkezi önünde toplandı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem sırasında, protestocular sık sık slogan attı. Polisle grup arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ev sahipliğinde, İstanbul Kongre Merkezi'nde Suriye Halkının Dostları Grubu İkinci Toplantısı yapılıyor. İçeride toplantılar devam ederken, dışarıda da Beşar Esed yanlıları toplantıyı protesto etti. Harbiye Orduevi önünde toplanan grup, Suriye bayrağı ve Esed resimleri ile kongre merkezinin önüne doğru yürüdü. Polis, grubun önünü kesti. Takviye çevik kuvvet ekibi olay yerine sevk edildi. Polis panzerleri de muhtemel bir müdahale için olay yerinde hazır bekletiliyor.

Grup slogan atarak protestosuna devam ediyor. Bu sırada bazı eylemcilerin de gözaltına alındıkları gözlendi. Zaman zaman gruba, Suriyeli muhalif vatandaşlardan laf atanlar oldu. Öfkeli kalabalık muhalif vatandaşın üzerine yürümek istedi. Polis ekipleri muhaliflerle Esed yanlılarının karşılaşmaması için yoğun çaba sarf etti. Protesto gösterileri devam ediyor.

Ellerinde Suriye bayrakları ve Esed'in fotoğrafları bulunan grup, sık sık slogan attı. Polis ekipleri de grubun dağılması için uyarıda bulundu. Uyarılara aldırış etmeyen gruba polis biber gazı sıkarak müdahale etti. Bu yüzden grup Cumhuriyet Caddesi'ne doğru kaçtı. Bazı eylemciler biber gazından etkilenerek yere düştü. Harbiye'deki askeri müzenin karşısında toplanan grup, burada da slogan atmaya devam etti. Grubun slogan attığı sırada, Suriyeli muhalif bazı vatandaşlar polisin arasından sıyrılarak gruba tepki gösterdi. Esed yanlıları ile muhalifler karşı karşıya gelince gerginlik arttı. Polis, her iki grubu karşı karşıya getirmemek için yoğun çaba sarf etti. Kısa süreli gerginliğin ardından muhalifler uzaklaştırıldı. Esed yanlıları ise otobüslere bindirildi.

banner53
Yorumlar (1)
Macal 9 yıl önce
Iyide bunlar burda ne geziyor.Suriyeye gitsinler orda Esad a destek versinler.Bunlar tuzu kuru cemaatinden galiba.Yada orda akrabalari yada menfaati olanlar.
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?