banner39

Eski vekilden cezaevi önünde nöbet

Eski milletvekili Mahmut Alınak, cezaevlerindeki çıplak arama işkencesi ve hak ihlallerine dikkat çekmek için Kandıra F Tipi Cezaevi önünde 3 gün sürecek "insan hakları nöbeti" başlattı.

Genel 25.10.2013, 23:35 26.10.2013, 08:01
Eski vekilden cezaevi önünde nöbet

Kandıra F Tipi Cezaevi önünde çadır kuran eski milletvekili Mahmut Alınak, yaptığı açıklamada, Kandıra Cezaevini, "mezar evi" olarak niteledi ve çıplak arama işkencesi ve cezaevlerinde hak ihlallerine karşı nöbet tuttuğunu söyledi. Alınak, açıklamasında şunları söyledi:

"Üç gün sürecek İnsan Hakları Nöbetine başlıyorum. Bir makale yazarak veya basına bir açıklama yaparak soruna dikkat çekmeye çalışabilirdim; ancak içim rahat etmezdi. Duyarlı olan herkesi isyan ettiren bu vahşetin ruhumda açtığı yaranın sızısı bir yazı ya da açıklamayla dinecek gibi değildi. Mezar evlerinde süren vahşi uygulamalar sadece mahpusların değil hepimizin insanlığına yönelmiş zalim bir saldırıdır. Çünkü bu ölüm kuyularında hüküm süren terör, hükümetin sevk ve idaresindeki Polis Cumhuriyeti'nin sokakta estirdiği terörün yoğunlaşmış bir parçasıdır. Sokakta hak arayan insanlar başta olmak üzere hepimiz bir şekilde bu baskıdan payımızı almaktayız.

Yarın hangimiz hak talebinde bulunsak terörün kırbacı onun tepesine inecek. İktidar bir "Sessizlik Tanrısı" gibi çöreklenmiş tepemize. Mutlak bir sessizlik ve baş eğiş istiyor herkesten. Sesini çıkaran ve koyun gibi güdülmeyi reddeden her onurlu insanı düşman olarak görüyor. Bu mezar evlerinde zavallı çocuklara -çocuklarımıza- tecavüz edildi. Bu tecavüzlerin bedelini hükümet ödemeliyken, tecavüze uğrayan o körpecik çocuklar başka mezar evlerine sürgün edilerek ceza yine onlara kesildi. Daha önce de yazmıştım; kızlarımız, yaşını başını almış kadınlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız soyundurularak aranıyor.

Meclis'teki Türk ve Kürt siyasetçiler seçmenlere "selam göndermiş olmak" için birbirleriyle laf yarıştıradursun; o mezar evlerinde insanlar göz göre göre çürütülüyor, ruhları günün yirmi dört saati kör ve sağır bir boşluğun kıskacında tutuluyor. Ölümün efendisi cirit atıyor zindanların o gün yüzü görmeyen dehlizlerinde. Birçok cenaze çıktı hücrelerden, yüzlerce insan da ölümün eşiğinde yaşam savaşı veriyor. Bu mezar evleri sorununun geçici ve acil çözümü -adı ister af, ister özgürleştirme olsun- onları boşaltmaktır. O zamana kadar mahpusların yeterli sayıdaki temsilcileri aracılığıyla cezaevi idaresinde eşit oy, söz ve karar sahibi olmaları sağlanmalıdır.

Kesin çözüm ise siyasi vakalarda, tüm siyasi faaliyetlerin özgürleştirilmesi; adli vakalarda da suçun nedenlerini ortadan kaldıracak psikolojik, eğitsel ve ekonomik tedbirlerin alınmasıdır. Binlerce olayla görüldü ki, cezaların arttırılması sorunu kangrenleştirmekten başka bir sonuç doğurmamaktadır. Birkaç yıl önce yapılan kanun değişikliğiyle insan öldürmenin cezası müebbet, eş öldürmenin cezası ise ağırlaştırılmış müebbet olarak arttırıldı. Bu ağır cezalara rağmen cinayetler artarak sürüyorsa demek ki sorunun kaynağı, nedeni ve çözümü başka yerdedir. Sözü edilen tedbirleri almamakla devlet ve siyasal iktidarlar suçtan birinci derecede sorumludurlar."

"Kocaeli Hasta Tutsaklar İnisiyatifi" üyeleri de Alınak'ı ziyaret ederek nöbetinde desteklediklerini açıkladı.

Jandarma ise Alınak'ın çadırını kaldırmasını istedi ancak Alınak nöbetini sürdüreceğini belirtti.

Mahmut Alınak SHP ve HEP'ten Kars ve Şırnak milletvekili olarak iki dönem TBMM'de bulundu. 12 Eylül döneminde yargılanıp cezaevinde kalan Alınak, 2011 yılının Aralık ayında da KCK soruşturması kapsamında tutuklandı. Kandıra Cezaevinde tutuklu kalan ve o dönemde çıplak arama işkencesine maruz kaldığını açıklayan Alınak, 18 Temmuz 2012'de tahliye oldu.

Kaynak: CNN Türk

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?