banner39

Esnaf: Zararımızı saldırganlar ödesin

Nevruz kutlamaları ortalığı "savaş alanına" çeviren PKK yandaşlarına tepki gösteren esnaf, "Zararımız, saldırganlardan tahsil edilsin" çağrısında bulundu.

Genel 20.03.2012, 05:41 20.03.2012, 09:36
Esnaf: Zararımızı saldırganlar ödesin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nevruz Bayramı'nı 21 Mart'tan önce valilik izni olmamasına rağmen kutlamak isteyen gruplar, İstanbul'u savaş alanına çevirmişti.

Toplu taşıma araçları, otobüs, metro, metrobüs, tramvay durakları, sağlık ocakları, postaneler ve banka şubeleri ile çok sayıda işyeri, göstericilerin hedefi oldu. Eylemler sırasında en büyük zararı yine esnaf gördü. Dükkânları tahrip edilen esnaf, zararlarının eylemcilerden tazmin edilmesini istiyor.

Harekete geçen İstanbul Valiliği Hasar Tespit Komisyonu da 250 ayrı işyerinde inceleme başlattı. Resmî işlemlerin ardından Valilik, esnafın maddî zararlarını karşılayacak. Ardından da bu işyerlerine saldıranlar tespit edilerek, zararlar onlardan tazmin edilecek.

Zaman'ın haberine göre saldırının en fazla yoğunlaştığı bölge olan Zeytinburnu'nda esnaf maddî ve manevî olarak büyük zarara uğradı. Cevizlibağ'da büfesi olan Ramazan Kaptan, "Yaklaşık 500 liralık zararımız var. Ben de Adıyamanlı Kürt'üm. Ama bu herifler, Kürtleri temsil edemez. Bunlar cahil tipler. Dükkânımızın zararı bu kişilerden tahsil edilsin." diye konuştu. Cevizlibağ'daki bir börekçi dükkânında çalışan Kerim Çelik ise şöyle konuştu: "Olaylar başladığında kapıyı kapatıp korku içerisinde 6 müşteriyle içeride bekledik. Bu sırada yüzleri kapalı grup, burayı taş yağmuruna tuttu. Dükkânda bin 500 liralık hasar var."

Zeytinburnu'nun merkezi sayılan 58. Bulvar'da mobilya ve ev ürünleri işyeri bulunan Tuna Serdar, dükkânına isabet eden taşların gres yağı sürülüp ateşe verildikten sonra atıldığını söylüyor. Serdar, "6 bin liralık zararımız var. Eğer çift katlı camlar gres yağlı ateşli taşları geçirseydi dükkânda çok daha büyük hasar olabilirdi. Olaylar sırasında etrafta hiçbir polis yoktu." dedi.

Zeytinburnu'ndaki olaylarda lokantasında 70 bin liralık zarar çıkan Abdullah Topçu, içerideki klimadan duvardaki saat ve televizyona kadar bütün eşyaların parçalandığını ifade ediyor. Topçu, "Tabak çanak ne varsa kırılıp dükkânın camlarına ve yola atıldı. Olaylar sırasında burada abim vardı. Korkudan kendisini tuvalete kilitledi. 10 dakika kadar içeride kaldıktan sonra olayların bittiğini düşünüp dışarı çıktığında göstericiler, ağabeyime yazarkasayı fırlatmışlar." şeklinde konuştu.

Kozmopolit bir yapısı bulunan Zeytinburnu'nda geçtiğimiz yıl Kürt-Türk çatışması çıkarılmak istenmişti. Büyük olaylara sahne olan ilçede araç ve dükkanlar yakılmış, 60'tan fazla kişi gözaltına alınmıştı.

9 ŞÜPHELİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

İstanbul Kazlıçeşme'de yasak olmasına rağmen Nevruz alanına girerek kutlama yapmak isteyen bir grup eylemci, polisin karşı koyması üzerine işyeri ve otobüs duraklarına zarar verdi. Polis, ortalığı savaş alanına çeviren 140 eylemciyi yakalayarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan zanlılardan 109'u İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde, 31'i de İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde sorguya alındı. Sorgusu tamamlanan 9 gösterici, İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

Bu arada Diyarbakır'daki izinsiz yapılan Nevruz kutlaması ve yürüyüşle ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, BDP İl Başkanlığı tarafından Bağlar'daki Nevruz alanında izinsiz düzenlenen etkinlikte yapılan konuşmalar ve atılan yasadışı sloganlar ile etkinlikten sonra gerçekleştirilen yürüyüşe ilişkin soruşturma başlattı. Savcılık, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden etkinlik ve ardından düzenlenen yürüyüşte meydana gelen olayların görüntülerini istedi. Nevruz etkinliğine BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile BDP'li milletvekilleri ve belediye başkanları da katılmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?