banner15

Eşref Bitlis'in dosyası kapanabilir

Ses kayıtlarında "Bitlis'i biz öldürdük" diyen Arif Doğan ifadesini değiştiriken, delil sıkıntısı çeken savcılığın Eşref Bitlis dosyasında takipsizlik kararı vereceği öğrenildi

Eşref Bitlis'in dosyası kapanabilir

Ankara'da şüpheli bir uçak kazasında hayatını kaybeden Jandarma Eski Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada sona gelindi.Ergenekondavasının tutuklu sanıklarından JİTEM'in kurucusuemekliAlbay Arif Doğan'ın "Bitlis'i biz öldürdük" itirafıyla başlayan soruşturmanın Doğan'ın savcıya verdiği ifadeyi değiştirmesi nedeniyle sekteye uğradı ortaya çıktı. Doğan ve eski PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın açıklamalarının dışında delili bulamayanAnkaraCumhuriyet Başsavcılığı'nın bu gelişme üzerine soruşturmayı takipsizlikle sonuçlandıracağı öğrenildi. Başsavcılığın, yeni delil ve itirafların gelmemesi halinde Bitlis dosyasını kapatacağı belirtildi.

SÖZLERİNİ İNKÂR ETTİ

İtiraflarıyla gündeme gelen Doğan, internete düşen ses kaydında, "Bitlis'i JİTEM ekibi öldürdü. Benim yardımımla Binbaşı Cem Ersever komutasındaki JİTEM grubu yaptı" demişti. Ancak Doğan geçtiğimiz günlerde soruşturmayı yürüten Ankara Özel Yetkili Savcısı Mehmet Özgür'ün talimatıyla İstanbul'da verdiği ifadede ses kaydı ve kamuoyuna yaptığı önceki ifadelerinin aksine "Bitlis kaza kurbanıdır" dedi. Savcılığın Doğan'ın bu tavrını da inceleme altına aldıktan sonra son kararını vereceği öğrenildi.

DELİLLER HURDACIDA

Orgeneral Bitlis'in ölümüyle ilgili Ankara Özel Yetkili Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada şok bir gerçek daha gün yüzüne çıkmıştı. Suikastın ipuçlarını verebilecek uçak enkazının 500 lira karşılığında hurdacıya verildiğini BUGÜN ortaya çıkarmıştı. Bitlis'in şüpheli şekilde düşen Beechcraft B200King Air tipi uçağını mercek altına almak isteyen savcı bilirkişi incelemesini yapamamıştı.

BUZLANMA DEĞİL SABOTAJ

17 Şubat 1993'te Eşref Bitlis'i Diyarbakır'a götürmek üzere saat 12.30'da Ankara Güvercinlik Askeri Havaalanı'ndan kalkan uçak, kısa bir süre sonra düşmüştü. Uğur Mumcu suikastından yaklaşık 1 ay sonra meydana gelen olayda, Bitlis'in yanı sıra pilotlar Binbaşı Yaşar Erian ve Yüzbaşı Tuğrul Sezginler de şehit olmuştu. Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, olayın uçak motorundaki buzlanmadan meydana geldiğini söylemişti. Ancak İTÜ öğretim üyeleri tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, uçağın 'buzlanma' sonucu düşmüş olamayacağı vurgulanmış ve 'sabotaj' ihtimaline dikkat çekilmişti. Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Önerci de kazadan 2,5 saat önce '037' numaralı gizli hava raporunu Genelkurmay'a ulaştırdıklarını bildirmişti. Önerci, Güreş'in "Uçak buzlanmadan düştü" sözlerine karşılık, "Eğer öyleyse paşayı bile bile ölüme götürmüşlerdir. Çünkü biz raporumuzu sunmuştuk" demişti.

 

Kaynak: Bugün

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35