Et Kurumu mağazaları 'kurnazların ağı'na düştü

Et ve Süt Kurumu tarafından fiyatları dengelemek için açılan perakende mağazaların, "kurnaz tüccar"ın ağına düştüğü normal vatandaşa "yok" sattığı belirtiliyor

Et Kurumu mağazaları 'kurnazların ağı'na düştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski adı Et ve Balık Kurumu olan Et ve Süt Kurumu(ESK)'nun, perakende fiyatları dengelemek ve vatandaşa makul fiyattan et satmak için açtığı perakende mağazalarında normal vatandaşa değil toptancılara hizmet vermeye başladığı belirtiliyor. İddiaya göre, perakende satış yapması gereken bu mağazalar, kendilerine ulaştırılan ürünleri vatandaşa 'yok' diyerek toptan mağazalara uygun fiyatlara satıyor.

Sabah'ın ekonomi yazarı Şeref Oğuz'un bugün köşesinde gündeme getirdiği iddiaya göre, Et ve Süt Kurumu şimdilerde "kurnaz tüccarın" ağlarına düşmüş durumda. Oğuz yazısında "Kendisinden beklenen, kurnaz tacirlerin kartelini kırmak, perakende satışlarla fiyatları aşağı çekmek, piyasayı düzenleyerek halka "makul" fiyatta et ve süt ürünlerinin ulaşmasına yardımcı olmaktı. Fakat bunun yerine toptan satış oyunu ile kurnaz tüccarın hizmetine girmeyi tercih ettiler." diye yazdı.

Oğuz yazısında ESK'nın genelde perakende et ürünlerini aldığı bu mağazalarda son zamanlarda sürekli 'Bitti, yok, kalmadı' cevabıyla karşılaştığını belirterek şunları yazdı:

Bu mağazalardan genelde kavurma alırım. Neticede kamunun denetiminde, sosyal duyarlılık güden bir mağaza olduğunu düşünür, misal kavurma ürününde, gerek fiyat gerek kalite itibarıyla kandırılamayacağımı bilirim.

Fakat gel gör ki son yıllarda aradığım ürünleri bulamıyorum. Genelde "bitti" diyorlar. Peki, bu millet sahurda mı kuyruğa girip ESK'nın mağazasını talan ediyor? Kaliteli, sağlıklı ve makul fiyatlı (ucuz demiyorum) ürünleri, otel ve restoranlara toptan sattıklarını öğreniyoruz.

ESK'nın satış derdi yok ki... Mağazasının günlük et ve süt ürün tedariki karşılanıyor fakat bu ürünleri, varlık sebebine hizmet etme yolunda perakende satması gerekirken "toptancı" kurnazlığıyla otel ve restoranlara satıyor.

Hal böyle olunca vatandaş ucuz, kaliteli ve makul fiyatlı et ve süt ürününe erişemiyor. "Hadi tırtıl, sat ve kurtul" kabilinden toplumsal fayda, toptancılara aktarılıyor. Amaç etteki fahiş fiyatı kırmak ise ESK'nın bu tutumu gözden geçirilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 14:52
YORUM EKLE

banner33

banner37