banner39

'Etkinliği engelleme bahanesiyle Dicle'yi yıktılar'

Dicle Üniversitesi Rektörü Saraç, Kutlu Doğum Etkinliği'ni engellemek isteyen grupların bu bahaneyle okulun her tarafını kırıp döktüklerini söyledi

Genel 12.04.2013, 16:49 12.04.2013, 16:54
'Etkinliği engelleme bahanesiyle Dicle'yi yıktılar'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır Dicle Üniveristesi'nde yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, olayın çözüm süreci ile aynı anda meydana gelmesine dikkat çekti.

Haber7.com'dan Yahya Gür'ün haberine göre 4.5 yıldır Dicle Üniversitesi'nde yönetimini devaldıklarını anlatan Prof. Saraç, benzer olayın göreve ilk geldiği dönemde yaşandığını her görüşe saygı duyulması gerektiğini illegal olmayan her türlü etkinliğe müsaade edeceklerini ifade etmelerinden sonra  üniversitede huzur ortamının hakim olduğunu söyledi. Saraç daha sonraki dönemlerde üniversite gençliğinin bünyelerindeki kulüpler kanalı ile uluslararası, ulusal ve yerel birçok etkinliği gerçekleştirdiğini söyledi.

BUGÜNE KADAR SORUN YOKTU

"Üniversiteler her görüşün fikrin rahatlıkla konuşulduğu tartışıldığı demokratik mekanlar olmalı." diyen Prof. Saraç, bu kapsamda üniversite olarak kulüplerle birlikte gerek uluslararası, ulusal ve yerel düzeyde sayısız çalıştay ve konferans düzenlenerek  yelpazenin her tarafında yer alan fikir adamı, yazar bilim adamını davet ettiklerini belirterek "Yeri geldi bu çalışmaları öğrenciler bizzat yaptılar. Bugüne kadar böyle bir sıkıntı yaşanmadı. Bugüne geldiğimizde  böyle bir etkinlik düzenlemek için bir grup bizden izin aldı. Başka bir grup ise bizden izinsiz kimse etkinlik yapamaz, burası bizden sorulur gibi bir tavırla bir müdahale ve bir darp olayı yaşandı. " dedi.

ETKİNLİK BAHANESİYLE OKULU MAHVETTİLER

Dicle Üniversitesi'nde 27 bin 500 öğrencileri bulunduğunu ve bu olaylara dahil olanların sayısının 200-300'ü geçmediğini anlatan Her görüşe her inanca sahip gençlerin, fikirlerin olması üniversite için bir çeşitlilik, demokratik ortamın varlığının göstergesi olduğunu anlatan Saraç, "Konferansı engellemek isteyen grup daha sonra tüm fakültelerin camlarını kapılarını kırdılar. Ciddi anlamda hasar oluştu.  Akla şu geliyor, konferansa engel olmak istiyorsanız okuduğunuz binalara niye zarar veriyorsunuz, burada olay konferans bahane, asıl amaç provokasyon olduğunu düşündürüyor" dedi.

NE OLMUŞTU?

Dicle Üniversitesi'nde bu hafta başında Kutlu Doğum Etkinliği düzenlemek isteyen Bilge Gençlik isimli öğrenci grubuna PKK yanlısı oldukları belirtilen bir grup tarafından müdahale edildi. Müdahale kısa sürede kavgaya dönüştü. Kavga bir sonraki gün de devam etti. Bilge Gençlik grubuna bir sonraki gün bıçaklarla saldıran PKK yanlısı gruplar üç öğrenciyi yaralamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?