banner39

Euro Bölgesi'nde kritik hafta

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin geçen hafta yaptığı açıklamalarla toparlanan piyasalar, bu hafta da merkez bankalarına kilitlendi

Genel 31.07.2012, 10:22 31.07.2012, 10:22
Euro Bölgesi'nde kritik hafta

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Draghi’nin euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapılacağını belirtip tahvil alımlarına yeşil ışık yakmasının ardından, piyasalar perşembe günkü ECB toplantısında Draghi’nin söylemlerinin ne kadarını gerçekleştireceğini bekleyecek. Draghi, EFSF’nin (Avrupa Finansal İstikrar Fonu) piyasadan ülke tahvili almasını, ECB’nin ise ikincil piyasadan tahvil alımlarına yeniden başlamasını planlıyor.

Ancak, Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ECB’nin tahvil alımı konusuna karşı bir tutum sergiliyor. ECB toplantısı öncesi, Draghi ile Bundesbank başkanının bir araya gelmesi bekleniyor. Bundesbank’ın desteği, ECB için piyasalara verilecek güven mesajı açısından büyük önem taşıyor.

ABD Merkez Bankası (FED) ise çarşamba günü toplanacak. FED’in yeni bir tur tahvil alım programı başlatmayı değerlendireceği beklentileri, piyasalara alım getirmişti. Risk iştahındaki artışın etkisiyle Avrupa borsaları yüzde 2 civarında yükselirken, İMKB de günü yüzde 1,02’lik yükselişle 65.032 puanla 14 ayın en yüksek seviyesinden kapattı.

Yabancı girişinin devam etmesiyle, dolar 1.80 TL’ye geriledi. Geçen hafta yüzde 6 ile dünyanın en fazla yükselen borsası olan İspanya ’da dün de yüzde 2 civarında çıkış yaşandı.

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü