banner39

Euro toplantısında gündem yine Yunanistan

Euro bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'ın ikinci mali yardım paketine nihai onayı vermek için bugün Brüksel'de biraraya geliyor.

Genel 12.03.2012, 12:56 12.03.2012, 12:56
Euro toplantısında gündem yine Yunanistan

Euro bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'a ikinci mali yardım paketine son onayı vermek için bugün Brüksel'de bir araya geliyor.

Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu yetkilileri ve euro bölgesi maliye bakanlarının katıldığı euro bölgesi daha önce Yunanistan'a 130 milyar euro değerinde ikinci yardım paketi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Yunanistan tarihindeki en büyük borç takası anlaşmasına Cuma günü yeterli desteği bularak ikinci kurtarma paketi için önemli bir koşulu yerine getirmişti.

Takas anlaşmasıyla yatırımcıların ellerindeki Yunan hazine bonolarını çok daha az değerli olan yenileriyle değiştirmeleri, böylece hükümetin borç miktarının düşürülmesi öngörülüyordu.

Anlaşmanın başarıya ulaşabilmesi için Yunanistan'ın ellerinde bono olan yatırımcıların en az yüzde 75'ini takasa razı etmesi gerekiyordu. Aksi takdirde Yunanistan'ın temerrüde düşme tehlikesi bulunuyordu.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, takas anlaşmasında hedefin tutturulmasının ardından "Sorun bugün çözüldü" şeklinde konuşmuştu. Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos da, takas anlaşmasında "olağanüstü bir başarı" kazanıldığını belirtmişti.

Para birimi olarak euro kullanan 17 ülkenin oluşturduğu grubun başkanı Jean-Claude Juncker, ikinci mali yardım paketine nihai onayın verilmesi için gerekli koşulların sağlandığını belirtmişti.

IMF başkanı Christine Lagerde ise takas anlaşmasındaki başarının Yunanistan’ın orta vadedeki finans ihtiyaçlarını karşılamasının yolunu açtığını söyledi.
Yunanistan Maliye Bakanlığı sitesinden yapılan açıklamada, anlaşmaya katılım oranının yüzde 85,8 olduğu açıklanmıştı

Anlaşmayı kabul eden yatırımcıların elindeki Yunan tahvillerinin tutarı ise 172 milyar euroyu buluyor.

Anlaşma uyarınca para kaybeden bazı yatırımcıların zararları tazmin edilecek.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?