banner15

EVKAD'dan Darülaceze ziyareti

EVKAD Üyesi kadınlar, Darülaceze'de yaşlılar ve 0-6 yaş grubu çocukları ziyaret etti.

EVKAD'dan Darülaceze ziyareti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ev  Kadınları Derneği (EVKAD) üyesi bir grup Darulaceze'yi ziyaret ederk yaşlıların sorunlarıyla ilgilendiler.

Organizasyon, 0 – 6 yaş grubu çocukların ziyaret gününe de denk getirilerek çocukların da mutlu olmaları sağlandı.  Çocuklara hediyeler verildi ve onlarla ayrı ayrı ilgilenildi.

Darulacezeyi ziyaret eden ekipte bulunanlardan Esra Öztürk, organizasyon ile ilgili izlenimlerini Dünya  bülteni'ne anlattı.

Öztürk, çocuklara yaptıkları ziyareti anlatırken, "İçeri girdiğimizde hikaye dinliyorlardı. Bizi görünce ilgileri biraz dağıldı.Yanımıza geldiler ve bizimle tanıştılar. Kimisi hemen yaklaşırken, kimisi uzaktan bakmayı tercih ediyordu. Bazıları ise arkasını dönüp bizi yok saymayı tercih etti. İhtiyaçlarının görülmesi acısından maddi araç gereç itibariyle her şey tamam gibiydi. Ancak gözlerindeki hüzün, bakışlarındaki tedirginlik, insanın içini parçalıyordu" dedi.

Daha sonra yaşlıların bulunduğu bölüme geçtiklerini aktaran Öztürk, izlenimlerine şöyle devam etti:

"Yaşlılar bölümünde ilk gittiğimiz bölümde kendi bakımını yapabilen ve akıl sağlığı hemen hemen yerinde olan yaşlılarımız kalıyordu. Bu arada bir bölümden diğerine giderken cebimizde bozuk para bulundurmayı ihmal etmedik. Çünkü çay parası ve sigara parası gibi küçük istekleri karşılamadan bahçede yürümek biraz zordu.

İçeri girdiğimizde bizi kapıda karşılayanlar oldu. Yanımızda götürdüğümüz kolonya, sabun, tülbent gibi hediyeleri hepsine dağıtmaya çalıştık. Kimisi isminin verilmesini kesinlikle istemezken, kimisi özellikle isminin verilip, resminin çekilmesini istedi.

Üç tane oğlu olup; gelinleri istemediği için orada olduğunu söyleyen bir yaşlı teyze; özellikle resmimi koyun ki aleme rezil olsunlar diyordu. Kimilerini ise eşi kandırmış ve onu terk edip gitmiş.Ev sahibi evden atınca komşuları Darülaceze'ye getirmişler. Oğlu annesinin Darülaceze'de olduğunu öğreneli bir ay olmuş. Ancak o da bu güne kadar sadece bir kere aramış. Bir başka  teyzemiz kocasının adının ve kendi hikayesinin herkese duyurulmasını istiyordu. Kocasının rezil olmasını, bütün kadınların da onun hayatından ders almasını istiyordu. Bunları anlatırken yaşlar gözlerinden ırmak gibi akıyordu. Hikayesini uzun uzun anlatan bu teyzemiz diğerleri gibi bizi çok zor bıraktı. Komşuları ona bir telefon vermişler. Biz de ara sıra aramak üzere telefon numarasını aldık ve ancak bu şekilde yanından ayrılabildik.

Bu ziyaretimizde birkaç tanesi hariç teyzelerimizi bir hayli mutsuz gördük. Yeni gelenler aradıklarını bulamamış görünüyorlardı.Ancak birkaçının kendisiyle barışık,mutlu ve üretken olduğunu müşahede etmek içimizi biraz ferahlattı. İsminin açıklamasını istemeyen bir diğer yaşlımız, yatağının bulunduğu köşeyi adeta bir çiçek bahçesine çevirmişti.

Meliha Çeper isimli teyzemiz ise özellikle örgü örerken resminin çekilmesini istedi. Biz onun yanından ayrıldıktan sonra orada bulunan sanat atölyesine gidecekti. Bizimle görüşmek için gidişini geciktirdi ve bize rastladığı için çok memnun olduğunu konuşma boyunca sürekli yineledi. Bir arkadaşımız; sanat atölyesinden herhangi bir ücret alıp almadıklarını sorduğunda;"aman kızım bu yaştan sonra köşk mü dikeceğim, parayı ne yapayım? " diyerek bizi güldürdü.

Bu ziyaret bedenimizi değil ama gönlümüzü çok yordu. Sonlarına doğru neredeyse  ayakta zor duruyorduk. Muhtemelen birçoğumuzun tansiyonu oynamıştı. Eve geldiğimizde kendimizi sanki muharebeden çıkmış gibi yorgun ve tükenmiş hissettik. ve ertesi gün kendime zor geldik.

Darülaceze mekan olarak gerçekten çok güzel bir yer. Allah bu tür mekanları kuran ve yürütülmesini sağlayanlardan razı olsun."

Dernek üyeleri bu tür ziyaretleri sürdüreceklerini açıkladılar.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 12:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
aysel
aysel - 8 yıl Önce

toplumda bu duyarlılığı artıracak haberlerin yayınlanması güzel

Esma Karadeniz
Esma Karadeniz - 8 yıl Önce

Gençliğimiz ve sağlığımız elbet bir gün bizi terk edecek.Ve bizde aynı anne ve babalarımızın durumuna geleceğiz.Onlar da kimseye muhtaç olmak istemezdi.O halde bize düşen kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak onlara öyle davranmaktır.Onlar evin bereketidir.Ama çoğu kimse ancak kaybettikten sonra bunun farkına varır

banner39

banner36

banner37

banner35