banner39

Evlenen erkek kilo alır

Nedense, evli erkekler bekâr yaşıtlarına nazaran kilo almaya çok daha müsaitler...

Genel 14.02.2014, 20:57 14.02.2014, 20:57
Evlenen erkek kilo alır

Üstelik çiftler arasında hem sıhhatli hem de sağlıksız alışkanlıklar, bulaşıcı davranışlar haline geliyor. Yani eşlerden biri "boş ver yemek yapmayı, dışarıdan sipariş verelim" veya spor yapmak yerine "haydi sinemaya, tiyatroya gidelim" dediğinde diğerinin sağlıklı düzenini koruması zorlaşıyor. Her ne kadar eşlerden biri, sağlıklı beslenme konusunda azimli ve istekli olsa da, bu gayesine tek başına ulaşamıyor.

Kilo vermek ve formda kalmak için eşlerin birbirine destek vermesi ve sonrasında da bunu devam ettirmesi çok önemlidir. Bütün bunlarla başedebilmek için, hem kendiniz hem de eşiniz karşılıklı olarak yardımcı olmalıdır.

Kararlar üzerinde ısrarcı olun

Sıra sağlıklı hayata geldiğinde, tipik olarak eşlerden birinin diğeri üzerinde tesiri daha büyük oluyor. Mesela, markete gidildiğinde, genelde kadınlar pişirilecek yemekleri düşünerek, ona göre alışveriş yapıyor. Erkekler de buna uyum sağlarsa sıkıntı yaşanmaz. Çift olarak ne yiyecekleri konusunda bir taraf daha çok söz sahibi olduğunda, yapılacak seçimlerin sağlıklı olması her iki taraf için de uygun olur.

Egzersiz günü belirleyin

Çoğu çift, iş hayatlarındaki yoğun tempodan sonra, kendilerine kaliteli zaman ayırmak istiyor. İşte bu zaman dilimleri egzersizle doldurulabilir. İşten sonra birlikte bisiklete binmek, yürümek veya hafta sonları tenis maçları yapmak iyi seçimlerdendir.

Eşler birbirleri için 'egzersiz çifti' olursa, koltukta uyuyakalmaktan ziyade, akşam geç saatlerde bile birlikte spor yapabilirler. Küçük rekabetin de hiçbir sakıncası yok aslında... Eşlerden birinin diyette katettiği yol, bir diğerini de müspet yönde etkileyebiliyor. Bu da birbirlerinin motivasyonunu artıcı etki yapıyor.

Eşler, hayatı yarı yarıya paylaşabilir ama kalorileri değil

Erkek bedeninin ihtiyaç duyduğu porsiyonlar, kadınlar için çok fazladır. O yüzden aynı porsiyonu paylaşmak, kadınların kilo almasına sebep oluyor. Durum böyleyken, dışarıda pizza sipariş ettiğinizde gelen porsiyonu yarı yarıya paylaşmak adaletli değil. Yüzde 60 ve yüzde 40 ayrımı daha adaletli olur. Erkeklerin çoğu kadınlardan daha çok yemek yer ve de kilo almaz.

Yemek pişirmeyi paylaşma ve öğünleri planlama görevi kimin olursa olsun, eşlerden ikisi de uyum sağlayacak demektir. Bu da sağlıklı beslenmelerine destek olacaktır. Birlikte yemek pişirmek, kaliteli zaman geçirmenin en iyi yollarından.

KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR:

* Eşler yeni evde keyif yapmak için film veya dizi seyrederek televizyon karşısında bol atıştırmalı akşamlar geçiriyor.

* Kadın, beyine ve onun ailesine normalden daha görkemli ve marifetlerini sergilediği sofralar kuruyor.

* Düğün tebriği için gelen misafirlerin sıklığı, evde sürekli bol kalorili ikramlar olmasına zemin hazırlıyor.

* Büyük aile yemekleri ve ısrarlı ikramlar yeni tanışan insanların yemeğe "Hayır" demesini zorlaştırıyor.

*Çiftler egzersiz zamanlarını azaltıp, birbirlerine daha fazla zaman ayırmak istiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?