banner39

Evren ve Şahinkaya duruşmada yok

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın telekonferans yöntemiyle yargılandığı 12 Eylül davasının ertelenen duruşması saat 10.00'da başlıyor

Genel 17.01.2013, 09:24 17.01.2013, 11:59
Evren ve Şahinkaya duruşmada yok

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

12 Eylül darbecilerinden, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın "telekonferans" adı verilen sistemle, yattıkları yerden ve sorulan hiçbir soruya cevap vermeyerek yargılandıkları dava sürüyor. Davanın bugünkü duruşması başladı.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sanıkların avukatı Bülent Hayri Acar, müdahilliğine karar verilen bazı gerçek ve tüzel kişiler ile avukatları hazır bulunuyor. Avukatlarının vareste tutulmalarını istedikleri sanıklar Evren ve Şahinkaya, duruşmaya katılmıyor.

Duruşmada, müşteki avukatlarının sanık beyanlarına karşı söz alması bekleniyor. Öte yandan aralarında 12 Eylül mağdurlarının da bulunduğu çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarından vatandaşlar, davanın görüldüğü Ankara Adliyesi önünde toplandı.

Vatandaşlar, adliye önündeki havuzun çevresine 12 Eylül döneminde ''TBMM kararı olmaksızın'' idam edilenlerin fotoğraflarını dizdi. Vatandaşların bir kısmı davayı izlemek için duruşmanın yapılacağı Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna geçerken, bir kısmı ise dışardaki bekleyişini sürdürüyor.

BELGELER İSTENMİŞTİ

Bir önceki duruşmada mahkeme, Genelkurmay ve MİT'ten bazı bilgi ve belgelerin istenmesine karar vermişti.

Mahkeme ayrıca, Genelkurmay Başkanlığı'na yeniden yazılacak müzekkere ile 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları arasında yapıldığı iddia edilen toplantılara ilişkin tutanakların, Bayrak Harekat Direktifi'nin ve 12 Eylül darbesinin yapıldığı gün ve sonrasıyla ilgili hazırlanan planların onaylı bir örneğinin istenmesini kararlaştırmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?