banner39

Evrime Bir Darbe Daha

Antik bir Sepia’nın kesesinde, 160 milyon yaşında, dünyanın en eski pigment fosili bulundu.

Genel 25.05.2012, 13:58 25.05.2012, 13:58
Evrime Bir Darbe Daha

Mürekkep kesenin sahibi olan kafadan bacaklı hayvanın, 160 milyon yıl önce, dinazorların Dünya’ya hakim olduğu Jura Çağı’nda yaşadığı tespit edildi. Bilim adamları, antik sepia’nın sahip olduğu mürekkebin moleküler yapısının, günümüzdeki Sepia officinalis’in mürekkebine çok benzediğini belirtiyorlar.

LiveScience sitesine açıklama yapan Virginia Üniversitesi’nden John Simon, “160 milyon yıl arayla yaşamış hayvanların mürekkebi arasındaki farkı anlamak neredeyse mümkün değil” dedi.

Bilim adamları, geçmişte yapılan araştırmalarda ilk antik pigmentleri, fosilleşmiş balık gözleri ve dinazor tüyleri gibi kalıntılardan elde etmişlerdi. En çok elde edilen antik pigmentler, koyu kahverengi ve siyah pigment melanindi. Bakterilerden elde edilen ve melanozom olarak bilinen pigment yapılarının analiz edilmesi, en zor organeller (hücre içindeki özelleşmiş yapılar) olduğu belirtiliyor.PİGMENT TÜRÜ BELİRLENDİ
John Simon ve meslekdaşları, İngiltere’de bulunan iki mürekkep kesesi üzerinde gerçekleştirdikleri kimyevi analizlerde, mürekkebin moleküler yapısı hakkında detaylı bilgi elde etmeyi başardılar. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, keselerin içindeki pigmentin melanin olduğu anlaşıldı. Melanin’in iki çeşidi bulunuyor: Ömelanin, siyah veya koyu kahverengi olurken, feomelanin turuncu-kırmızı renge sahip... Kimyasal analizler yaparak, bilim adamları mürekkebin ömelanin ihtiva ettiğini tespit ettiler. John Simon, melanin rengini belirlemek için melanozom yapısına da bakılabildiğini belirtiyor.

EVRİM MÜREKKEBE İŞLEMEDİ
Antik mürekkep 160 milyon yıllık olsa da, John Simon, kimyanın en son teknolojik analizlerle çok daha eski tarihlere uzanabileceğine inanıyor. Hatta, yine İngiltere’de bulunan ve 500 milyon yıl öncesine ait olduğunu düşünülen fosilleri inceleyecekler. John Simon, “Pigmentlerde, proteinleri oluşturan amino-asitlerin bulunduğuna dair izler var. Analizleri derinleştirebilirsek, tabiatın renklerini oluşturan yapı taşlarına daha yakından bakabileceğiz” dedi.

Mürekkep balığı ve ahtapot ile beraber kafadan bacaklılar familyasından olan sepia, mürekkebini düşmanlarını püskürtmek için kullanıyor. Simon, “Antik mürekkebi analiz ederken, kimyevi bağlanma tekniklerine baktığımızda, günümüzdeki Sepia’nın mürekkebiyle arasında hiçbir fark olmadığını gördük. 160 milyon yılda hiçbir değişim olmamış... Evrimsel dönüşümleri düşünürseniz bu inanılmaz” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?