banner15

F-35'ten sonraki savaş uçakları insansız olacak

Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü, F-35'ten sonraki savaş uçaklarının insansız olarak üretiminin hedeflendiğini söyledi

F-35'ten sonraki savaş uçakları insansız olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü, Türkiye'nin 9 ülke ile birlikte F-35 uçaklarının üretiminde yer aldığını belirterek, "F-35'ten sonraki savaş uçaklarının insansız olması hedefleniyor." dedi.

Faruk Özlü, "Türkiye'nin son 13 yılına damga vuran 140 milyar dolarlık mega projeleri arasında yer alan 26,1 milyar dolarlık savunma sanayi projeleri" hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

16 milyar dolarlık "müşterek taarruz uçağı" denilen F-35 uçağı projesinin, dünyanın en büyük ve en geniş kapsamlı projesi olduğunu vurgulayan Özlü, 9 ülkenin yer alacağı bu projede yaklaşık 3 bin uçak üretileceğini, Türkiye'nin de 116 uçak alacağına işaret etti. Özlü, bu projede Türkiye'nin payının yüzde 3,3 olduğunu belirtti.

Özlü, bu projeyle F-35 uçaklarının, F-16 uçaklarından sonra ülke envanterine gireceğini belirterek, şöyle konuştu:

"F-16 uçakları uzun süre önce envantere girdi. Bu uçaklar kısmen modernizasyona tabi tutuldu ama gelecek on yıllarda ömürlerini tamamlayacaklar. F-35 uçaklarının en büyük özelliği görünmezlik özelliğidir. Radarlara karşı yakalanma riski en az olan uçaklardır. Dünyanın en modern savaş uçağı diyebileceğimiz uçaklardır. Türkiye 9 ülke ile birlikte bu projeye katıldı. Türkiye TAİ'de, Northrop Grumman firmasıyla birlikte ön orta kompozit gövdeyi üretecek. Bu projede ASELSAN'ın da iş payı var.

"F-35 UÇAKLARININ İNSANLI SON SAVAŞ UÇAĞI OLACAK"

Özlü, F-35 uçaklarının insanlı son savaş uçağı olacağını, bundan sonraki savaş uçaklarının insansız olmasının hedeflendiğine dikkati çekti.

ALTAY MİLLİ TANKI

Son olarak 500 milyon dolarlık altay milli tankı projesine değinen Özlü, "Türkiye'nin gözbebeği ve gururu olan proje. Tamamen Türkiye'nin tasarımı, lisans hakları bize ait, testleri tamamlanma aşamasında, seri üretim noktasında. Otokar firması ana yüklenici. Kabul testlerinde olumlu sonuçlar aldık. Tankın atış kontrol sistemlerini Aselsan, topunu Makine Kimya, zırhını Roketsan üretiyor." bilgisini verdi..

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2016, 11:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48