banner39

F tipi Nevruz'a devlet odunu

'Dışarıda' günlerce süren bir gerginliğe neden olan Nevruz'da, Sincan F Tipi Cezaevi'ndeki tutuklulara ateş yakmaları için odun dağıtıldı.

Genel 23.03.2012, 07:54 23.03.2012, 09:26
F tipi Nevruz'a devlet odunu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hak ihlalleri ile gündeme gelen Sincan F Tipi Cezaevi, bu kez ilginç bir uygulamayla gündemde. Cezaevi yönetimi, Nevruz kutlamaları için tutuklu ve hükümlülere bir metal kova ve odun dağıttı. Tutuklu ve hükümlüler, koğuşlarına açılan bahçede Nevruz ateşi yaktı. Cezaevinin üst düzey bir yöneticisi Radikal’e, ‘Nevruz Bayramı’nın artık devlet tarafından da kutlandığı için bu hizmeti verdiklerini’ söyledi. 

Nevruz Bayramı bu yıl, devletin ‘sadece 21 Mart günü kutlanması’ kararı ve BDP’nin hafta sonu kutlama isteği nedeniyle oldukça gergin geçti. Etkinliklere katılan çok sayıda kişi tutuklandı. Ancak bu gerilim, ağırlıklı olarak PKK davası tutuklu ve hükümlülerinin kaldığı Sincan F Tipi Cezaevi’ne yansımadı. Çünkü cezaevi yönetimi 20 Mart’ta bir duyuru yaparak, “Talep edenlere, bir demir kova içinde bir miktar odun” dağıtacağını duyurdu. Bazı tutuklular bu odun ve kovaları alarak, 21 Mart sabahı koğuşların yanındaki bahçede ateş yakıp, kutlama yaptı.

Olumlu karşılandı

Radikal’e konuşan, cezaevinin üst düzey bir yöneticisi, uygulamanın yönetim kararı olduğunu anlatarak, “Nevruz sonuçta resmi bayram, bizim kontrolümüzde kutlanması için böyle bir şey yaptık. Daha önce çalıştığımız yerlerde aynı uygulamayı yapmıştık. Yakılan ateşler herhangi bir güvenlik sorunu yaratmadı. Odalarda zaten çakmak, kibrit var. Yakmak isterse gazete, kitap yakabilirdi. İdarenin bu uygulaması karşısında genel olarak memnuniyet duyulduğunu, olumlu karşılandığını gözlemledik” dedi.

Dağıtılan odunların iş atölyelerinde artan kırıntılar olduğunu söyleyen yetkili, “Örgütün yasal olmayan uygulamalarına engel olduk. Onlar, ‘yasak karşısında direnerek’ kutlayacaklarını sanıyorlardı. Biz odun dağıtarak bunun önünü kestik” dedi.

‘1 Mayıs kutlaması için de plan olabilir’
Tutuklulara ‘Nevruz ateşi için’ odun dağıtan Sincan F Tipi Cezaevi yönetiminden Radikal’e konuşan yetkili, genelde siyasi tutukluların kaldığı cezaevinde ‘1 Mayıs için de bir organizasyon olabilir mi’ sorumuza ise “O zaman gelince yönetim olarak oturup konuşuruz. Şu an için bir plan yok” cevabı verdi.

Avukat Bayram Arslan da bu ilginç uygulamadan müvekkilini ziyaret ettiğinde haberdar olduğunu anlatarak, “Normalde siyasi tutuklular, 21 Mart’ta elbise, kitap vs. yakarlar. Burada idare ilk defa, onlara demir kova ve sobalık odun vermiş. Sincan 2 No’lu F Tipi’nden beklenmeyecek bir hizmet. Fakat bazı tutuklu ve hükümlüler yine de eski yöntemleri kullanmışlar. Nevruz’u kutlamak isteyen çok sayıda kişi tutuklanarak cezaevine konurken, bir cezaevi yönetiminin böyle bir uygulamaya imza atması ilginç bir durum” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?