banner15

Facebook aile bağlarını çökertiyor

Facebook gibi sosyal ağların aile birliğini sarsan en önemli etkenler arasına girdiği ortaya çıktı

Facebook aile bağlarını çökertiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Araştırmaya göre sosyal ağlar aile birliğini sarsıyor. Boşanan aileler üzerinde yapılan bir araştırma Facebook gibi sosyal ağların aile birliğini sarsan en önemli etkenler arasına girdiğini ortaya koydu.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Melek Kalkan, internetteki sosyal ağların evli çiftlerin boşanmasına etkisini araştırdı.

TÜİK verilerine göre, 2008 yılında 99 bin 663 çiftin, 2009’da 114 bin 162 çiftin, 2010 yılında 118 bin 568 çiftin, 2011 yılının ilk üç ayında ise 31 bin 413 çiftin boşandığını kaydeden Kalkan, boşanma nedenleri arasında iletişim çatışmaları, aile içi şiddet, cinsel sorunlar, madde bağımlılığı ve ekonomik sorunların ön palanda olduğunu söyledi. Kalkan, son yıllarda internetteki sosyal ağlar aracılığıyla bekar ve evli bireylerin karşı cinsle duygusal ya da cinsel temelli ilişki kurma eğiliminin arttığına dikkat çekti.

Yeterince birbirlerini tanımadan gerçekleştirilen evliliklerin ömrünün de çoğunlukla kısa olduğunu belirten Kalkan, “Aynı şekilde evli bireylerde de internet aracılığıyla karşı cinsle tanışma ve görüşmenin artmış olması evlilik birliğinin bozulmasına ve boşanmalara neden olabilmektedir” dedi. Kalkan, uyumlu bir evlilik için sağlıklı iletişimin şart olduğunu söyleyerek, “Eşler arasındaki iletişim sorunlarını çözmeden uyumlu bir evlilik sürdürmek zordur.

Çiftler, karşılıklı ve yapıcı iletişimi bilmiyorlarsa uyumsuzluk yaşamaları kaçınılmazdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 09:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35