banner39

Facebook dev bir internet dronesi yaptı

Facebook tarafından, telekomünikasyon iletişim alt yapısı bulunmayan bölgelerde internet bağlantısı sağlayabilmek için dev bir drone üretildi.

Genel 01.08.2015, 12:36 01.08.2015, 12:36
Facebook dev bir internet dronesi yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Facebook 'Aquila' adını verdiği ve iletişimi ağı bulunmayan bölgelerde internet bağlantısı sağlayacak dev bir insansız hava aracı yaptı. Boeing 737 model yolcu uçağı kadar geniş kanatları bulunan drone güneş enerjisi ile çalışıyor. Bir otomobil ağırlığındaki drone 3 ay boyunca havada kalabilecek.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in bildirdiğine göre dronedeki lazer sistemi ile 10 GB hıza sahip internet bağlantısı kurularak bilgi iletişimi sağlanacak. Yaklaşık 18 bin ile 28 bin metre yükseklikte uçabilen drone, helyum gazlı bir balonla göğe çıkarılarak daha sonra balondan ayrılacak.

Yaklaşık 1,5 milyar üyesi bulunan internet devi facebook uzun süreden beri, ıssız bölgelere internet bağlantısı sağlayabilmek için sözkonusu drone projesi üzerinde çalışma yapıyor. Bu çalışmalar için facebook, geçen yıl İngiliz drone üreticisi 'Ascenta'yı yaklaşık 20 milyon Dolar karşılığında satın almıştı.

İnternet devlerinden google da iletişim altyapısı bulunmayan bölgelerde internet bağlantısı sağlayabilmek için havadan ulaşım çalışmaları yapıyor. Ancak google üzerinde anten taşıyan balonlar geliştiriyor. Bu çalışmalar için google da Amerikan drone şirketi 'Titan Aerospace'i satın almıştı.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?