banner39

Faili Meçhuller Davası'nda bir tutuklama

Albay Temizöz'ün de yargılandığı davada hakkında arama kararı bulunan 'Yavuz hoca' kod adlı Uzman Çavuş Kıyat, Ankara'da gözaltına alındıktan sonra Diyarbakır'da tutuklandı.

Genel 27.07.2012, 19:13 27.07.2012, 19:13
Faili Meçhuller Davası'nda bir tutuklama

Şırnak'ta 1993-1995 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerden sorumlu oldukları iddiasıyla Kayseri eski İl Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz ve eski korucubaşı Kamil Atağ'ın yargılandığı davada ismi geçen, ancak şimdiye kadar sadece kod adıyla bilinen 'Yavuz hoca' kod adlı Uzman Çavuş Burhanettin Kıyat tutuklandı.

Ankara'daki evinde gözaltına alınan Burhanettin Kıyat, Diyarbakır'a getirildi. Kıyat, dün TMK 10. madde ile görevli Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Hakkındaki iddiaları reddeden Kıyat, "birden fazla adam öldürmek" suçundan tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Kıyat'ın yakalanmasını sağlayan müşteki avukatlarından Tahir Elçi, "6 ay önce şikayetçi vekili olarak mahkemeye yazılı başvuruda bulunduk. Tanık ifadelerinde Yavuz olarak ismi geçen kişinin Temizöz ekibinin başında olduğunu belirtmiştik. Savcılığa, Kıyat'ın gerçek kimliğine ilişkin deliler sunmuştuk. Savcılık bu delilleri değerlendirerek, Yavuz'un bu kişi olduğuna karar verdi. Talebimiz üzerine Yavuz'un Burhanettin Kıyat olduğu ortaya çıktı" dedi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde halen süren davada Kayseri eski İl Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz, Cizre eski Belediye Başkanı ve eski korucubaşı Kamil Atağ ile PKK itirafçıları Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ, Adem Yakin ile korucular Kukel ve Tamer Atağ yargılanıyor.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?